Onlar artık emlak vergisi ödemeyecek! Hemen listeyi kontrol edin

Onlar artık emlak vergisi ödemeyecek! Hemen listeyi kontrol edin

Yeni düzenleme ile birlikte artık o kişilerin emlak vergi ödemesine gerek kalmadı. Siz de hemen listede olup olmadığınızı kontrol edin.

EYT düzenlemesi beraberinde önemli gelişmelerin de gelmesine neden oldu. Son düzenlemeler EYT'lileri emlak vergisi ödemekten kurtardı. Belli başlı şartları sağlayan EYT'liler emlak vergisinden muaf tutulacak.

hand-agent-with-home-palm-key-finger-1421-85.webp

Türkiye'de toplam alanı 200 metrekareden az müstakil ev sahibi olma koşulu ile birlikte, emeklilik maaşı alanlar ve emekli olmasına karşın ayrıca çalışarak maaş alan, (emeklilik maaşı alan (engelli, gazi, dullar vb. yetimler hariç) emekli maaşı almaya başladıktan sonra yeni ev satın alan kişiler bu fırsattan yararlanabiliyor. 

hands-agent-client-shaking-hands-after-signed-contract-buy-new-apartment-1150-14835.webp

EYT'LİLERİN EMLAK VERGİSİ ÖDEMEMEK İÇİN NE YAPILMASI GEREKİYOR?

EYT kapsamında emlak vergisi muafiyet hakkına sahip olanlar, bu yardımdan yararlanmak için bağlı bulundukları mahalli idarelere başvurabilirler. Başvurularda gerekli belgelerin arasında emekli maaşı alan kişinin kimliği, emeklilik belgesi, tapu fotokopisi vb. yer almaktadır. Başvurular emekliliği takip eden yılın Mart ayı sonuna kadar kabul edilecektir. Örneğin 2023'te emekli olan bir vatandaşın 2024 yılı Mart ayı sonuna kadar başvuruda bulunması ve bu süre içerisinde 5 yıla kadar vergi ödemesi gerekiyor.

real-estate-agent-with-house-model-phone-1150-17816.webp

Başvuru yaptığınız dairede başka bir kiracının bulunması veya dairenin boş olması durumunda da vergi muafiyeti geçerlidir. Bu durumda ev sahiplerinin evleri için emlak vergisi ödemesi gerekmiyor, yalnızca kira geliri üzerinden alınan vergiler kalıyor. Bu yeni düzenleme emeklilere ek mali güvence sağlarken, ev sahiplerinin vergi yükünü de kısmen azaltıyor.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLAR VERGİ MUAFİYETİNDEN FAYDALANABİLİR Mİ?

Dul, yetim, ölüm aylığı ve maluliyet aylığı alanlar belirli durumlarda vergiden muaf olarak yararlanabilmektedir. Bu muafiyet ise sadece yetim aylığı alan kişileri değil, boşanmış eşinden nafaka alan kişileri de etkiliyor.