Onlar da ekonomik krize isyan etti! 6 sayfalık bildiri gibi metin yayımladılar!

Onlar da ekonomik krize isyan etti! 6 sayfalık bildiri gibi metin yayımladılar!

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği, yaşadıkları ekonomik koşullara ilişkin sitem dolu 6 sayfalık metin yayımladı.

"Ülkemizin Deprem Güvenliğinden Sorumlu Yapı Denetim Sektöründe Yaşanan Gelişmeler" başlığıyla ve Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği Genel Başkanı Tayfun Gücenmez'in adının yer aldığı metinde özetle şu ifadelere yer verildi:

"Bu şartlarda sektörümüze hizmet veremeyecek noktaya gidiyoruz. 

Yapı denetim kuruluşları olarak, artan maliyetler karşısında sektörümüze hizmet vermekte zorlanıyoruz.  Bilindiği üzere 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren asgari ücrete %30 oranında ara zam yapılmıştır. Personel giderleri gider kalemlerimizin en büyüğünü oluşturmakta olup, bu zam kuruluşlarımızı sıkıntıya sokmuştur.

YAPI DENETİM KURULUŞLARI'NIN YAŞADIĞI SORUNLAR

Bunun dışında yılbaşından beri maruz kaldığımız;

  • Yakıt ve araç maliyetlerindeki artışlar (mevzuat gereği en az 3 adet araç ile hizmet vermekteyiz),
  • Beton numunelerine yapı laboratuarlarının yaptığı fahiş zamlar, (yılbaşından beri en az %100 oranındadır),
  • Beton numunesi çiplerine yapılan zamlar (Mart 2022 ve 15 Eylül 2022 tarihinde %33 oranında yıl içerisinde yapılan zamlar) (Bu çip giderlerini beton firmaları karşılamalıdır.)
  • Ofis kiralarının ve genel giderlerinin ciddi oranda artması (mevzuat gereği en az 100 m2 ofiste hizmet vermekteyiz)

gibi olumsuz koşullardan dolayı yapı denetim kuruluşları olarak hizmet veremeyecek duruma gelmemizle, inşaat sektörünün durması gündeme gelmektedir.

Tüm sektör aktörleri serbest piyasa koşullarında istedikleri şekilde fiyatlarını güncelleyerek koşullara ayak uydurabilmektedir. Yapı denetim kuruluşlarının ücretlerinde ise yılbaşından bu yana, bütün masraf kalemlerindeki ciddi artışa rağmen hiçbir artış olmamıştır. 

"ÜCRETLER ÇOK GERİDE KALMIŞTIR"

Sektörün deprem sigortası olan yapı denetim kuruluşlarının, emlak hizmet bedellerinden çok daha düşük ücretlerle çalışmaları gündemden düşmeden çözüm bulması gereken bir konudur.

Sektördeki tüm mal ve hizmetlerin fiyatlarının güncellendiği noktada yapı denetim ücretleri çok geride kalmıştır.

"HİZMET VEREMEYECEK NOKTAYA DOĞRU GİDİYORUZ"

Bakanlığımızdan yapı denetim hizmetini sağlıklı koşullarda verebilmemiz için mevzuat değişikliği yapılarak yapı denetim hizmet bedellerinin yıl içinde en az 2 defa güncellenmesini talep ediyoruz.

Aksi takdirde bu şartlarda yapı denetimi hizmeti veremeyecek noktaya doğru gidiyoruz. Hepimizi zora sokacak böylesi bir durumun yaşanmaması adına Bakanlığımızdan destek talep ediyoruz.

İşte Yapı Denetim Kuruluşları Birliği'nin yayımladığı metnin tamamı:

1-001.jpg2-001.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg