Orta Çağ'dan sonra ilk defa: 'Büyük kavuşum' bugün gerçekleşecek

Orta Çağ'dan sonra ilk defa: 'Büyük kavuşum' bugün gerçekleşecek

Jüpiter ve Satürn, 21 Aralık’ta gün batımından sonra Orta Çağ’dan beri yapmadıkları bir şeyi yapacak ve çift bir gezegen gibi görünecek.

Güneş Sistemi’ndeki iki gaz devi, Jüpiter ve Satürn, dünyanın gökyüzünde yaz aylarından beri birbirine yaklaşmakta. İkilinin yaklaşık her 20 yılda bir gerçekleşen ve "Büyük kavuşum" adı verilen bu olayı, gezegenlerin aynı sağ açıklığa veya göksel boylama sahip olduğu anlamına gelmekte.

Ancak Rice Üniversitesi’nden Patrick Hartigan’a göre, 21 Aralık’ta gerçekleşecek olay, diğerlerinden çok daha nadir. Fizik ve Gökbilim Profesörü Hartigan, şöyle dedi: "Gece göğünde görülen bu nesneler arasında daha yakın bir hizalama yakalamak için 4 Mart 1226’ya gitmeniz gerekiyor."

Independent Türkçe'nin aktardığına göre 21 Aralık akşamı, iki gezegen, dolunayın çapının 5’te biri oranında birbirinden uzakta, çift gezegen gibi gözükecek. Teleskop kullanan çoğu kişi, iki gezegeni ve en büyük uydularından birkaçını aynı görüş alanında görebileceğini vurguladı. Phys.org'un haberine göre, bu ilginç olayı takip edebilmek için en iyi koşullar ekvator çevresi olsa da hava durumu izin verdiği sürece Dünya’nın herhangi bir yerinden gözlemlenebilir olacağını söyledi.

Hartigan, gözlemleme hakkında "İzleyiciler ne kadar kuzeyde olursa, gezegenler ufukta kaybolmadan önce birleşime göz atmak için daha az zamanları olacak" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Profesör Hartigan, Jüpiter’le Satürn’ü gece göğünde bir daha bu kadar yakın ve yüksekte görmek isteyenlerin, 15 Mart 2080’e kadar beklemesi gerektiğini söyledi. Daha sonra da ikilinin 2400’e kadar böyle görünmeyeceğini de belirtti.