Özgür Demirtaş, Ayasofya imamı Boynukalın'ın ekonomi yorumuna çıldırdı!

Özgür Demirtaş, Ayasofya imamı Boynukalın'ın ekonomi yorumuna çıldırdı!

Ayasofya baş imamı Mehmet Boynukalın, doların büyük yükselişinin ardından Twitter hesabından paylaşımlar yaptı. Boynukalın, "Faizcilerle mücadele etmek İslam'ın bir emridir" dedi. Ekonomist Özgür Demirtaş bu yoruma sert eleştiride bulundu.

Doların sert yükselişinin ardından ekonomistler değerlendirmelerde bulunurken Ayasofya Baş imamı Mehmet Boynukalın da olaya dahil oldu. 

Boynukalın Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda faizin sıfıra indirilmesinin Allah'ın emri olduğunu ifade etti. 


 
Boynukalın şunları yazdı: 

 
"Her şeyin başı Allah'a iman etmektir. Allah'a iman eden onun koyduğu yasaların sonsuz ilim ve hikmet sahibinden geldiğine de iman etmiştir. İnsan Allah'a isyan ederse sadece kendine zarar verir. "Şüphesiz, Allah'a ihtiyacı olmadığını sanan insan haddi aşar" (Alak suresi 6-7). 

Bundan yüz yıl önce olduğu gibi istiklal mücadelesi veriyoruz yedi düvele karşı. Terörle, ekonomik savaşla vs. üzerimize geliniyor. Bize düşen sabırla mücadeleye devam etmektir. Allah millete, devlete zeval vermesin. Yolunda olanlara Rabbimiz yardım edecektir. 

Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle sınayacağız. Sabredenleri müjdele! Onlar, başlarına bir musibet geldiğinde, “Doğrusu biz Allah’a aidiz ve kuşkusuz O’na döneceğiz” derler. İşte rablerinin lutufları ve rahmeti bunlar içindir. ve işte doğru yola ulaşmış olanlar da bunlardır." (Bakara suresi 155-157). 


 
Açıklama: Faizin azaltılması ve sonunda tamamen kaldırılması hem İslam'ın hem de aklın gereğidir. Güçlü ekonomilerde faiz % 0-1 arasında. O sebeple faizcilerle mücadele etmek de İslam'ın bir emridir. Önceki tivitim biraz da bununla ilgilidir." 

boy.jpg

 

DEMİRTAŞ'TAN SERT TEPKİ 

Ekonomist Özgür Demirtaş, Boynukalın'ın bu mesajına çok sert tepki gösterdi. 
 
Demirtaş, Boynukalın'ın tweetini alıntılayarak, "Bir cami imamı nasıl optimal faiz oranlarının ne olduğu konusunda fikir belirtebiliyor? Bir de gelişmiş ülkelerdeki %0-1 aralığını veriyor. Bu kadar teknik bir konuda en ufak bir eğitim almamış insan nasıl bu kadar rahat konuşabiliyor?" diye yazdı. 

İşte o tweet: 

Özgür Demirtaş'ın bu sert çıkışının ardından paylaşımını silmesi dikkat çekti. 


boyyy.jpg​​​​​​​