Ped satışı yasaklandı mı? İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi...

Ped satışı yasaklandı mı? İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi...

Türkiye genelinde 17 günlük tam kapanmanın ardından marketlerde sadece zorunlu temel ihtiyaçlar satılmaya başlanmış ve bazı marketler ped satışını yapmamaya başlamıştı.

Türkiye genelinde 17 günlük tam kapanmanın ardından marketlerde sadece zorunlu temel ihtiyaçlar satılmaya başlanmış ve bazı marketler ped satışını  yapmamaya başlamıştı.

Hürriyet'ten Ece Çelik'in haberine göre, zincir marketlerin bazı şubelerinde bant çekilen ürünler arasında hijyenik pedlerin de yer alması tepki çekti.

Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı, “İskoçya’da pedi bedava dağıtıyorlar, biz marketlerde bulamıyoruz”, “Yarın öbürgün regl olmak da yasaklanacak” gibi yorumlarla tepkisini dile getirdi.

BAKANLIK: YASAK YOK
Konuşmamız Gerek Platformu Başkanı İlayda Eskitaşçıoğlu, “Genelge metninin hiçbir yerinde menstürel ürünler geçmediği için dev bir kafa karışıklığı yaşanıyor. Hijyenik ped, tampon gibi ürünler lüks kozmetik ürünü değil, temel ihtiyaçtır. Satış yasağının uygulanmaması gerekir” dedi.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri de pedlerin hijyenik madde kategorisine girdiğini belirterek, “Öyle bir yasak yok” değerlendirmesinde bulundu. 

NE OLMUŞTU?
İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinin ardından birçok kadın sosyal medyadan hijyenik ped satın alamadığını yazmıştı.

Kadınlar, farklı marketlerden fotoğralar da paylaşırken "#PedYasaklanamaz" etiketiyle tepkilerini dile getirmişti.

GENELGE TARTIŞMA YARATMIŞTI
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge tartışma yaratmıştı.

Genelgede, “sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek gerekçesiyle” ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şöyle sıralanmıştı:

* Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

* 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

* Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

* Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

* Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.