Prof. Dr. Naci Görür, Büyük İstanbul Depreminin büyüklüğünü açıkladı! İşte depremi en ağır hissedecek yerler...

Prof. Dr. Naci Görür, Büyük İstanbul Depreminin büyüklüğünü açıkladı! İşte depremi en ağır hissedecek yerler...

Prof. Dr. Naci Görür, beklenen Büyük İstanbul Depreminin büyüklüğüne ilişkin tahminde bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür, artık son aşamalarında olan ve korkuyla beklenen Marmara Denizi depreminin İstanbul Surları’na dayandığını ifade etti. Büyük İstanbul Depremi olarak da bilinen Marmara Denizi’nde 7.2 ile 7.5 arasında bir büyüklükte deprem beklediklerini söyleyen Naci Görür şunları söyledi:

"7.2 İLE 7.5 ARASINDA DEPREM BEKLİYORUZ"

"Marmara’ya gelince surlara dayandı çünkü Kuzey Anadolu Fayı’nda her nerede deprem olmuşsa onun batısı bir sonraki deprem için hedef haline geliyor. En son deprem nerede oldu Gölcük? Gölcük’ün batısı ne? Marmara Denizi. İşte nedeni o. Marmara’da beklediğimiz depremi kast ediyorsanız minimum 7.2. 7.2 ile 7.5 arasında bir deprem bekliyoruz."

"DENİZE YAKIN YERLER DEPREMİ DAHA AĞIR HİSSEDECEK"

"Nasıl ki ben ve yer bilimci arkadaşlarım Maraş’a deprem gelecek dedi ve bunu sürekli söyledi ve geldiyse İstanbul’a da bu gelecek. Bu işin şakası yok. Kaçışı kurtuluşu yok. Bu deprem geldiğinde en büyük zararı Avrupa Yakası görür. Bunun nedeni de Avrupa Yakası’ndaki zeminin halk tabiriyle söyleyeyim çürük olması. Deprem dalgaları bu zemini girdiğinde depremin etkisini büyültüyor. Asya Yakası göreceli olarak biraz daha iyi sayılabilir. Jeolojik formasyonda daha iyi ama denize yakın yerler depremi daha ağır hissedeceklerdir."