Ruslar acil yardım desteği için Türkiye'de

Rusya'dan gelen acil kurtarma ekipleri Türkiye'ye geldi.

Türkiye'yi sarsan korkunç depremin ardından, birçok devlet Türkiye'ye yardım etmek için hazır olduklarını bildirdi.

Azerbaycan, KKTC, İsrail, Pakistan, Rusya ve ABD ve AB ülkeleri Türkiye'ye yardım etmek için hazır olduklarını aktardı.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı da, deprem nedeniyle Türkiye'ye 2 adet İl-76 uçağı ile 100 kişilik arama kurtarma ekibinin gönderilmeye hazır olduğunu bildirdi.

"RUSYA, DOST BİR DEVLETİN YARDIMINA HER ZAMAN HAZIRDIR"

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Rusya Acil Durumlar Bakanı Aleksandr Kurenkov’un talimatıyla 100 kişilik arama kurtarma ekibinin Türkiye'ye gönderilmek üzere hazır duruma geçtiği belirtildi. Bunun için 2 adet İl-76 uçağının hazırlandığı kaydedilen açıklamada Kurenkov'un değerlendirmelerine de yer verildi.

Kurenkov, "Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, vatandaşlarının kendilerini zor durumda bulduğu dost bir devletin yardımına her zaman hazırdır." ifadesini kullandı.

PUTİN VE ERDOĞAN GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, depremler nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayan Rusya Devlet Başkanı Putin, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Putin görüşmede, Rusya'nın Türkiye'ye arama kurtarma ve afetle mücadele alanında yapacağı desteklere ilişkin de bilgi verdi.