Sağlık çalışanlarından Esin Davutoğlu Şenol'a destek! İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'na çağrı

Sağlık çalışanlarından Esin Davutoğlu Şenol'a destek! İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'na çağrı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), ölüm tehdidi alan Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’a, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde destek açıklaması yaptı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un tehdit edilmesi karşısında fakülte önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ve HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul da katıldı.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, burada yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

TTB: "KAMU OTORİTESİ SEYRETTİ"

"Bugün kamu otoritesinin, sağlık otoritesinin hala vaka sayılarından ölüm sayılarına pek çok hakikati gizleme çabasının karşısında, bizler hakikati dile getirirken sevgili dostumuz Esin Şenol tehdit ile karşı karşıya kaldı. Her gün o hakikat inşasını durdurmak, susturmak için ellerinden geleni yaptılar. Aşı karşıtlığı üzerinden halk sağlığını tehlikeye düşürürken; hakikati tersine çevirip, o algı ile oynayarak, sanki halk sağlığını tehdit edenler hakikati inşa edenlermiş gibi bizleri yanıltmayı sürdürdüler. Peki kamu otoritesi ne yaptı? Kamu otoritesi seyretti."

TTB Merkez Konsey üyesi Nursel Şahin, TTB adına okuduğu basın açıklamasında ise şunları kaydetti:

"İÇİŞLERİ VE SAĞLIK BAKANLIĞI GÖRMEZDEN GELEN TUTUMLARINDAN VAZGEÇMELİ"

"Şiddet sağlık alanında her geçen gün artarken, bilim karşıtlarının hakaret ve tehditleri karşılıksız kalmakta; herhangi bir yasal girişim ve takip yapılamamaktadır. Doğrudan bilim insanlarının canına kastedilmiş, Esin Hocamız tehdit edilmiştir. Söylediklerimiz yetkililer tarafından ciddiye alınmalıdır. Nefret dili ile bilim insanlarını hedef göstererek, örgütlü bir faaliyet yürüten aşı karşıtı çevrelere karşı İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı görmezden gelen tutumlarından vazgeçmeli. Gerekli girişimleri bir an önce başlatmalıdır. Zira Prof. Dr. Esin Şenel nezdinde aslında hakikate, yurttaşlarımızın sağlığına ve yaşam hakkına saldırılmıştır."

HDP'Lİ TOĞRUL: "SAĞLIK EMEK ÖRGÜTLERİNİ KAPATMA DİREKTİFİ VERENLERDEN ÇENELERİNİ KAPATMALARINI RİCA EDİYORUZ"

HDP’li Toğrul, her gün bir yerde bir sağlık emekçisinin şiddete uğradığını kaydederek, “Sağlık emekçileri bu ülkenin en zor dönemlerinde emek veren, toplum sağlığını korumak için elinden geleni yapanları oraya buraya göndermeye çalışanlara, sağlık emek örgütlerini kapatma direktifi verenlere bir zahmet çenelerini kapatmalarını rica ediyoruz” dedi.

CHP'Lİ EMİR: "AÇIK BİR TEHDİT, CANA KAST SÖZ KONUSU"

CHP’li Emir ise Şenol’un tehdit edilmesinin Türkiye’deki bilimsel düşünceyi sindirme amacı taşıdığını ifade ederek, “Olayın gelişimine baktığınızda, açık bir tehdit, cana kast söz konusu, eyleme geçilmemiş olsa da nihayetinde cana kastın hazırlık eylemlerini yapıldığı apaçık ortada. Türk Ceza Kanunu’na göre suç olan bir sürü unsur var. Bunlar ortada dururken bu kişi hakkında gerekli işlemin yapılmamış olması, bu kişinin sırtının sıvazlanmasıdır” diye konuştu.

Prof. Dr. Şenol da kendisine destek olan meslektaşlarına teşekkür ederek, şunları söyledi: 

"HİÇBİRİNİZ SUSMAYIN, BİLİM KAZANACAK"

"Hiçbiriniz susmayın; salgına sahip çıkın, aşı politikalarına sahip çıkın, bilime sahip çıkın… Genç meslektaşlarım; asla korkacak hiçbir şey yok, hayatta korkacak hiçbir şey yok. Uzamış bir ölüme teslim olmaktan daha kötüsü yok. Bunu en iyi siz bilirsiniz. Lütfen ben bu işlerle meşgul olurken, siz salgına ve aşılamaya ilginizi yöneltin ve susmadan yola devam edin. Her zaman olduğu gibi bilim kazanacak. Her zaman olduğu gibi karanlık, kimlerin aydınlık olduğunu gösterecek. Elbet bitecek, elbet geçecek."