Salda Gölü'yle ilgili Çevre Bakanlığı'ndan açıklama: "Cumhurbaşkanımız ve eşi hanımefendinin himayesinde"

Salda Gölü'yle ilgili Çevre Bakanlığı'ndan açıklama: "Cumhurbaşkanımız ve eşi hanımefendinin himayesinde"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan, Salda Gölü'nün son haliyle ilgili açıklama yaptı.

Birkaç gündür Salda Gölü ile ilgili sosyal medyada yapılan paylaşımlar vatandaş tarafından büyük tepki toplamıştı. Gölün bataklığa döndüğü iddia edilerek yapılan paylaşımlara  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan tarafından yanıt geldi.

Uçan, Salda Gölü ile ilgili yapılan paylaşımların ve iddiaların gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Hacı Abdullah Uçan, yapılan işlemlerin hassasiyetle yürütüldüğünü ifade ederek şunları söyledi:

"ÇALIŞMALARIMIZ HASSASİYETLE SÜRDÜRÜLMEKTEDİR"

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kıymetli eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’un liderliğinde yürüttüğümüz Salda Gölü Koruma Projesi çalışmalarımız en üst düzeyde çevre hassasiyetiyle sürdürülmektedir."

"BİLİMSEL ÇALIŞMA KURULU'NUN TAVSİYE KARARLARINA UYULMAKTADIR"

"Bu kapsamda yaptığımız tüm çalışmalarda üniversitelerimizden akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve Bakanlığımız temsilcilerinin yer aldığı Bilimsel Çalışma Kurulu’nun tavsiye kararlarına uyulmaktadır."

"PAYLAŞILAN GÖRÜNTÜLER DOĞAL GÖRÜNÜMDÜR"

"Basında Salda Gölü’ne ilişkin paylaşılan görüntüler kesinlikle atık su kaynaklı olmayıp kaynak sularının Salda Gölü ile birleştiği alandaki doğal görünümüdür. Bakanlığımızca hassasiyetle çalışmalar yürütülürken basında son dönemlerde asılsız iddialar yer almakta olup, iddiaların her birinde projelerimizle ilgisi olmayan alanlardan görseller konularak kamuoyu yanıltılmaktadır."

"BATAKLIK DEĞİL MEVSİM NORMALLERİ ÇEVRESİNDE"

"Görüntülerdeki yerin bataklık olmadığı, bu alanda mevsim normalleri çerçevesinde su çekilmesinin olduğu tespit edilmiş olup sarı çamur görüntüsünün bu alandaki gölü besleyen gözelerden sızan suların üzerine, çevredeki ormanlar ve sazlık alanlardan çıkan polenlerin rüzgarla taşınmasından kaynaklı olduğu tespit edilmiştir."

"KURAKLIKTAN ETKİLENEN GÖLLERİMİZDEN BİRİSİ"

"Salda Gölü, yaşanan küresel kuraklık bakımından değerlendirildiğinde ülkemizde bu kuraklıktan etkilenen göllerimizden birisidir. Ancak kuraklığın en büyük nedeni tüm dünyada olduğu gibi küresel iklim değişikliği olup, bu kapsamda gölün su potansiyelini ve kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir."

"YENİ BİR GÖLET VEYA BARAJ YAPIMINA MÜSAADE EDİLMEMEKTEDİR"

"Bu bölgede kuyu açılmasına, su sondajlarına, yeni bir gölet veya baraj yapımına da kesinlikle müsaade edilmemektedir. Ayrıca çevredeki akarsular gölü beslemeye devam etmektedir. Bu sayede bölgede buharlaşma oranının yüksek olmasına rağmen Salda Gölü’nün su seviyesinde ocak ayından bu zamana kadar 5 santim yükselme olmuştur. Yapılan tüm projelerimiz Salda Gölü ve çevresini koruma ve bu hassas alanları gelecek nesillere en güzel şekilde aktarılmasına yönelik projelerdir"

Konuyla ilgili Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel de Salda Gölü ile ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.