Sansür yasası Ankara'da protesto edildi... Gazeteciler Ulus Meydanı'nda yasaya tepki gösterdi

Sansür yasası Ankara'da protesto edildi... Gazeteciler Ulus Meydanı'nda yasaya tepki gösterdi

Gazeteciler, AKP-MHP ortaklığı ile Meclis'e getirilen, kamuoyunda 'sansür yasası' olarak bilinen yasa teklifini Ankara Ulus'ta protesto etti.

Gazetecilerin soyut gerekçelerle 4,5 yıla kadar cezaevinde kalmasına yol açacak, sosyal medyaya ise yeni kısıtlamalar getirecek kanun teklifine karşı Ankara’da bir araya gelen gazeteciler, yasanın iptali için sesini yükseltti.

fv3xiokxwambzi2.jpg

Ulus'taki Atatürk Heykeli önünde açıklama yapan gazeteciler adına Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin konuştu. Bilgin şunları söyledi:

SEÇİME BİR YIL KALA YASANIN GETİRİLMESİ MANİDAR"

"Seçimlere bir yıl kala bu yasanını getirilmesi manidardır. Hapis cezaları, toplumu yıldırmak için getirilmiştir. Bu nasıl uygulanacaktır? Kime uygulanacaktır? Ve yine bu uygulama Yargıtay üyesinin TBMM’de söylediği gibi yargıda pek çok karmaşaya ve soruna yol açacaktır."

"HABERLEŞME VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRI"

"Karmaşa ve keyfilik nasıl önlenecektir? Bu yasa temel insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne aykırıdır. Yani Anayasa’ya aykırıdır. Anayasa ile güvence altına alınan haklarımıza aykırıdır"

fv3xqaswaaejjz0.jpg

"BASIN HÜRDÜR, SANSÜR EDİLEMEZ"

Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Parlamento Muhabirleri Derneği, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, DİSK Basın İş ile Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği ve Gazetecilikte Kadın Koalisyonu’nun desteklediği eylemde, çok sayıda siyasi parti ve meslek birliği temsilcisi de yer aldı. Gazeteciler ve eylemi destekleyenler, “Susturma, korkutma, hapsetme yasasına hayır, basın hürdür, sansür edilemez" yazılı pankart ile sansüre karşı çok sayıda döviz taşıdı.