Saraçoğlu Mahallesi için, Alman Büyükelçi eylemde!

Saraçoğlu Mahallesi için, Alman Büyükelçi eylemde!

Almanya’nın, Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Mimarlar Odasının yıkılmaması için hukuki mücadele sürdürdüğü Saraçoğlu Mahallesi'ni ziyaret etti. Erdmann, “Burası 1920’li yıllarda Alman mimar tarafından tasarlanmış ve çok özel bir yere sahip. İnsani boyut açısından da önemli. Mahalle Türkiye ve Almanya’nın ortak değeri. Bu ortak değere sahip çıkmak ve bu iki halkın kültür birlikteliğine katkı sağlamak lazım’’ dedi.

FETÖ'den aranan kaçakları koruduğu gerekçesiyle ilişkilerin gerildiği Almanya'nın, Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, mimarı Alman olan ve yıkılma tehdidi altında bulunan Saraçoğlu mahallesini ziyaret etti.

Erdmann, “Saraçoğlu Mahallesi Türkiye ve Almanya'nın ortak değeri. Bu ortak değere sahip çıkmak ve bu iki halkın kültür birlikteliğine katkı sağlamak lazım'' dedi.

“ÇOK ÖZEL KORUNMALI”

Saraçoğlu Mahallesi'nin Alman mimarı Alman Paul Bonatz'ı da anan Büyükelçi, mahalle içindeki sokaklarda dolaştı ve binaları inceledi.

Büyükelçi şunları söyledi: “Burası 1920'li yıllarda Alman mimar tarafından tasarlanmış ve çok özel bir yere sahip. İnsani boyut açısından da önemli. Çünkü burada gökdelenler yok. Aynı zamanda doğal yapı açısından da değerli. Ağaçlar ve önemli bitki örtüsü var. Korunmaya değer bir mahalle. Buradaki binalardan birinde mahallenin geçmişini anlatan bir müze yapılabilir. Burada yaşamını geçiren insanların anıları da hâlâ canlı”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da yaptığı açıklamada, “Saraçoğlu Mahallesi'nin kente kazandırılması tanıtımı ve bu kültürün Türkiye ve Almanya'da paylaşılması için büyükelçi ile bir görüşüp birlikte ziyaret ettik. İşbirliğimiz devam edecek'' dedi.

HIRSIZLAR TALAN ETTİ

Mimarlar Odasının yıkılmaması için hukuki mücadele sürdürdüğü Saraçoğlu mahallesi, Türkiye'nin ilk toplu konut alanı olarak inşa edilmişti. Saraçoğlu Mahallesi'nde boşaltılan binaların içi talan edilmiş durumda. Binaların çatılarındaki saçak ve kiremitler, hırsızların yağmasından nasibini aldı.