Sayıştay bürokratlarından sahte şirkete üst üste ziyaret!

Sayıştay bürokratlarından sahte şirkete üst üste ziyaret!

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın alt kuruluşu imajı çizerek bu alanda faaliyet gösteren şirketleri 5 milyon TL dolandırdığı tespit edilen TR-STS isimli şirketin Sayıştay bürokratlarınca ziyaret edildiği öğrenildi.

Sayıştay bürokratlarının, Savunma Sanayi Başkanlığı'nın alt kuruluşu imajı çizerek bu alanda faaliyet gösteren isimleri dolandırdığı belirlenen şirketi defalarca ziyaret ettiği açığa çıktı.

BirGün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre; kamuoyuna, “İkinci Ayvatoğlu vakası” olarak yansıyan vurguna imza atan şirketi ziyaret ederek şirket yöneticisi ile poz verenler arasında Sayıştay Başsavcısı ile Sayıştay İletişim Koordinatörü’nün olduğu öğrenildi.

AKP’li isimlerin yanı sıra bakanlar ve bürokratlara da yakın görünerek savunma sanayi alanında faaliyet gösteren şirketleri tehdit eden şahıslara yönelik 1 Nisan’da yapılan operasyon, 5 milyon TL’lik vurgunu ortaya çıkardı. Ankara’da kendisini Savunma Sanayi Başkanlığı’na bağlı kuruluş olarak tanıtan TR-STS Savunma ve Harp Sanayi isimli şirketin, savunma sanayi alanında faaliyet gösteren diğer şirketleri tehdit ederek dolandırdığı bildirildi.

BÜROKRATLAR ŞİRKETTE
Şirketin Yönetim Kurulu Başkan Vekili olduğu bildirilen Hüseyin Mesut Alver’in AKP’li isimlerle paylaştığı fotoğraflar gündem olurken Sayıştay Başkanlığı’nda görevli bürokratların da şirketi ziyaret ettiği anlaşıldı.

Dolandırıcılık ile gündeme gelen şirketi ziyaret edenler arasında, teşkilat şemasında yer almamasına karşın Sayıştay bünyesinde Kurumsal İletişim Koordinatörü pozisyonunda görev yapan ve bu sıfatla bakanlıkları ziyaret eden Mustafa Kemal Yavuzyiğit’in de olduğu belirlendi.

Operasyon yapılan şirkete Sayıştay’dan yapılan tek ziyaret, Yavuzyiğit’in ziyareti olmadı. Edinilen bilgiye göre, 21 Haziran 2018 tarihinde Sayıştay Başsavcılığı’nda görevlendirilen Mürsel Ali Kaplan da şirketi ziyaret ederek Hüseyin Mesut Alver ile fotoğraf verdi.

BAŞKANLIĞI ZİYARET ETTİ
Nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla gözaltına alınan Hüseyin Mesut Alver’in Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş’ı da makamında ziyaret ederek fotoğraf çektirdiği tespit edildi. Alver, Sayıştay Başkanlığı’na yaptığı ziyarette Başkan Baş’a hediye verirken çektirdiği fotoğrafı da yine sosyal medyada paylaşımında bulundu.