Selahattin Demirtaş'tan Cumhur İttifakı'na: "Bir tür Taliban İttifakı oluştu, kadınların görebileceği son seçim olabilir"

Selahattin Demirtaş'tan Cumhur İttifakı'na: "Bir tür Taliban İttifakı oluştu, kadınların görebileceği son seçim olabilir"

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhur İttifakı'ndaki partileri işaret ederek, "Bir tür Taliban İttifakı oluştu, kadınların görebileceği son seçim olabilir" dedi.

HDP'nin tutuklu eski eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş "Özellikle kadınların görüp görebileceği son seçim, bu olabilir. Çünkü Taliban İttifakı, ilk olarak kadınların haklarının gasp edilmesi için kolları sıvayacaktır. Kadınlar, bu seçimin öncü gücü olarak öne çıkmalı ve seçime renklerini, damgalarını vurmalı." ifadelerini kullandı.

Demirtaş, Artı Gerçek'te yayımlanan, "Taliban İttifakı'na karşı hep birlikte kazanacağız" başlıklı yazısında şunları söyledi:

"TÜRKİYE SİYASİ TARİHİNİN EN GERİCİ BLOKU"

"Cumhur İttifakı, Türkiye siyasi tarihinin en sağcı, en gerici bloku haline geldi. Bir tür Taliban İttifakı oluştu. Bu Taliban İttifakı, yüzde 50+1'i yakalamayı ve TBMM'de çoğunluğu almayı istiyor. Ülkeyi her anlamda yıkıma sürüklediler. Yeni hikayeleri de yeni çözüm projeleri de yok. Buna rağmen halen seçim kazanma iddiaları varsa bunun tüm sorumluluğu muhalefettedir."

"MUHALEFET TOPLUMU UYARMALI"

"Muhalefetin tüm gücünü ve enerjisini şehirlerin yeniden inşası, ekonomi, demokrasi, adalet, tarım, hayvancılık, turizm, eğitim ve sağlık gibi temel konulardaki somut çözüm projelerine harcaması gerekir. Taliban İttifakının yol açacağı tehdit ve tehlikelere ilişkin toplumu uyarması, bilinçlendirmesi de önemli bir başlıktır."

"TALİBAN İTTİFAKI, SEÇİM KAMPANYASINI SADECE KARALAMA VE ALGI OPERASYONLARIYLA YÜRÜTECEK"

"Görünen o ki Taliban İttifakı, seçim kampanyasını sadece karalama çalışmaları ve algı operasyonlarıyla yürütecek. Bu kampanyalarının en önemli ayağı olarak da HDP'yi düşman olarak seçmiş durumdalar. HDP'nin de buna karşın dikkatli, duyarlı olması, kampanya süresince parti programını ve çözüm politikalarını sağduyuyu elden bırakmadan tüm Türkiye'ye en makul dille anlatması gerekiyor."

"SEÇİMİN EN BÜYÜK KAYBEDENİ OLACAKLARININ HENÜZ FARKINDA DEĞİLLER"

"Taliban İttifakı dışında, bir de muhalif tarafta yer aldığı halde HDP'yi düşman kategorisinde gören bir kanat var. Ulusalcılık, ırkçılık ve faşizm arasında seyreden bu kafalar, Türkiye'yi babalarının mülkü sanıyorlar. Kürt sözünü duyduklarında tüyleri diken diken olan bu zihniyete kalsa Erdoğan'la devam etmeyi tercih ederler. Demokrat, barış isteyen, birlikte eşit yaşamı savunan bir Kürt yerine Taliban’ı tercih edecek kadar ırkçılığın zehrine bulanmış bu kafalar, seçimin en büyük kaybedeni olacaklarının henüz farkında değiller."

"SANDIKTAN MUHALEFETİN ZAFERLE ÇIKACAĞINDAN EMİNİM ANCAK REHAVET EN CİDDİ HATA OLUR"

"14 Mayıs akşamı, her iki sandıktan da muhalefetin büyük bir zaferle çıkacağından eminim. Ancak rehavet ve başıboşluk, önümüzde kalan günlerin en ciddi hatası olur. Herkes seçim çalışmalarına canla başla katılmalı, şimdiden sandık gönüllüsü olmak üzere hazırlanmalıdır."

"KADINLAR SEÇİMİN ÖNCÜ GÜCÜ OLARAK ÖNE ÇIKMALI VE SEÇİME DAMGA VURMALIDIRLAR"

"Özellikle kadınların görüp görebileceği son seçim, bu olabilir. Çünkü Taliban İttifakı, ilk olarak kadınların haklarının gasp edilmesi için kolları sıvayacaktır. Dolayısıyla kadınlar, bu seçimin öncü gücü olarak öne çıkmalı ve seçime renklerini, damgalarını vurmalıdırlar. Umarım tüm muhalefet listelerindeki seçilebilecek yerlerde en az yüzde 50 kadın aday da yer alır. Aksi durum, tam bir ikiyüzlülük olur."

"BU SEÇİMİN TARİHİ BİR KIRILMA ANI OLDUĞUNU BİR AN BİLE UNUTMAYALIM"

"Tüm gücümüzle seçim kampanyalarına yüklenelim, bu seçimin tarihi bir kırılma anı olduğunu bir an bile unutmayalım. Seçimlerin kazanılmasıyla birlikte, büyük bir demokratik değişim durumu belirecek. Bununla birlikte, 15 Mayıs sabahı tüm sorunlarımız çözülmüş olmayacak. Ama tersi durumda, hepimiz Taliban yönetimine uyanacağız."

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ, İKİNCİ YÜZYILINDA AFGANİSTAN'A MI BENZEYECEK İSVİÇRE'YE Mİ?"

"Türkiye Cumhuriyeti, ikinci yüzyılında Afganistan'a mı benzeyecek İsviçre'ye mi? Bu sorunun yanıtını siz vereceksiniz çünkü mühür sizde."