Selahattin Demirtaş'tan deprem ölümleriyle ilgili sert açıklama: "Yatacak yeriniz yok!"

Selahattin Demirtaş'tan deprem ölümleriyle ilgili sert açıklama: "Yatacak yeriniz yok!"

HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, depremde ölenlerin sayılarıyla ilgili bilgilerin koronavirüs ölüm rakamları gibi "yalan" olduğunu öne sürdü.

Selahattin Demirtaş, Kahramanmaraş merkezli 10 ili yerle bir eden depremlerin ardından yetkililer organların yaptığı bölgedeki son duruma dair bilgilere ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandı. Demirtaş yaptığı sert paylaşımlarla şöyle dedi:

"DEPREM RAKAMLARI DA PANDEMİ RAKAMLARI GİBİ YALAN"

"Ne yazık ki deprem rakamları da pandemi rakamları gibi yalan. Maalesef 100 binden fazla insan halen enkaz altında. Şu anda bile kaybettiğimiz insan sayısı 30 bini geçmiş olabilir."

"HALKIN YARDIM İÇİN HAREKETE GEÇMESİNİ GECİKTİRDİLER"

"İlk andan itibaren, felaketin büyüklüğünü saklayarak infiali önlemeye çalıştılar. Sonuç olarak halkın yardım için harekete geçmesini geciktirdiler. Yatacak yeriniz yok!"

"CANINDAN SES BEKLEYENLERE 10 BİN TL VERMEYİ VAAT EDECEK KADAR AKILLARINI YİTİRDİLER"

"Enkaz altında canından, cananından bir ses bekleyenlere 10 bin TL vermeyi vaat edecek kadar akıllarını, ahlaklarını yitirdiler. Bu yaptıklarının, acılı insanlara hakaret olduğunun farkında bile değiller."

"BU İKTİDARIN DÖNEMİ KAPANDI, BİTTİ ARTIK"

"Sevgili kardeşlerim, artık bir gerçeği 85 milyonun görüp kabul etmesinin zamanıdır. Bu iktidarın dönemi kapandı, bitti artık. Yaralarımızı, el ele vererek kendimiz sarmaya çalışacağız."

"ZOR OLACAK AMA BERABER BAŞARACAĞIZ"

"Sonrasında büyük bir değişim hamlesiyle yıkımın altından kalkacak ve küllerimizden yeniden doğacağız. Şimdi, dayanışmayı daha da büyütelim.  El uzatılmamış, yaraları sarılmamış tek bir kardeşimiz bile kalmamalı. Çok zor oluyor, çok zor olacak ama beraber başaracağız."

ekran-goruntusu-2023-02-10-234319.pngekran-goruntusu-2023-02-10-234326.png