Selahattin Demirtaş'tan "ortak yayın" ve "bağış" tepkisi: "Bu kadar para vardı, ne diye on binlerce insanın ölümünü beklediniz?"

Selahattin Demirtaş'tan "ortak yayın" ve "bağış" tepkisi: "Bu kadar para vardı, ne diye on binlerce insanın ölümünü beklediniz?"

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Madem kamunun elinde ve Erdoğan'ın kontrolünde deprem için rahatlıkla kullanılabilecek bu kadar para vardı, ne diye on binlerce insanın ölümünü, 10 şehrin yerle bir olmasını beklediniz?" dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Madem kamunun elinde ve Erdoğan'ın kontrolünde deprem için rahatlıkla kullanılabilecek bu kadar para vardı, ne diye on binlerce insanın ölümünü, 10 şehrin yerle bir olmasını beklediniz? Bu paraları, deprem bölgesindeki yapıları güçlendirmek için neden kullanmadınız? Üstelik, halkın parasını o cepten alıp bu cebe koyarken bir de vergi indiriminden yararlanıp karlı çıktılar. Dün akşam, yardım adı altında yapılan şovun kaybedeni yine halk oldu” dedi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu cezaevinden avukatları aracılığıyla kullandığı sosyal medya hesabından “Türkiye Tek Yürek” programına ilişkin açıklama yaptı. Demirtaş’ın açıklaması şöyle:

“Dün akşam, pek çok televizyon kanalında ortak yayın yapıldı ve yardım toplandı. Stüdyoda emek verenlerin ve kendi ceplerinden para gönderenlerin katkıları çok değerli. Bu yönler hariç, dün geceki "yardım" şovu tam bir aldatmacaydı. Büyük bir algı yönetimiydi. Neden mi?

“ÖNEMLİ MİKTARDA KAMU KAYNAĞI, YARDIM ADI ALTINDA VE DENETLENEMEYECEK ŞEKİLDE ERDOĞAN'IN EMRİNE VERİLDİ”

Halkın alın teriyle, emeğiyle oluşan kamu bütçesi tek adam sistemiyle zaten Erdoğan'ın elindeydi. Dün akşam önemli miktarda kamu kaynağı, yardım adı altında ve denetlenemeyecek şekilde Erdoğan'ın emrine verildi. Olup biten tam olarak bu.

Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi kurumlardaki halkın parasının ne kadarının kontrolsüz şekilde kendi emrine verileceğini, Erdoğan'ın kendisi belirledi. Kamu kurumlarının genel müdürlerine ve bürokratlara düşen de telefona bağlanıp bunu duyurmak oldu.

“NE DİYE ON BİNLERCE İNSANIN ÖLÜMÜNÜ, 10 ŞEHRİN YERLE BİR OLMASINI BEKLEDİNİZ?”

Madem kamunun elinde ve Erdoğan'ın kontrolünde deprem için rahatlıkla kullanılabilecek bu kadar para vardı, ne diye on binlerce insanın ölümünü, 10 şehrin yerle bir olmasını beklediniz? Bu paraları, deprem bölgesindeki yapıları güçlendirmek için neden kullanmadınız?

“ŞOVUN KAYBEDENİ YİNE HALK OLDU”

Üstelik, halkın parasını o cepten alıp bu cebe koyarken bir de vergi indiriminden yararlanıp karlı çıktılar. Dün akşam, yardım adı altında yapılan şovun kaybedeni yine halk oldu.

“5 MİLYAR DOLAR, ŞİMDİ YARDIM HESABINDA VE DENETİM DIŞINA ÇIKIP BİR TÜR ÖRTÜLÜ ÖDENEĞE DÖNÜŞTÜ”

Kamu kurumlarının kasasında dururken iyi kötü bir denetime tabi olan 5 milyar dolar, şimdi yardım hesabında ve denetim dışına çıkıp bir tür örtülü ödeneğe dönüştü. Bu paraları, mesela seçimlerde kendi parti çalışmaları için kullansa bunu kim bilecek, kim denetleyecek?

“ALÇALMANIN DİBİ YOK MU”

İzledikçe kanım dondu, nefesim kesildi. Alçalmanın dibi yok mu! Bunların bir de onlarca, yüzlerce milyon dolarlık kişisel servetleri, bir yanda da bu yoksulluk, bu acılar, bu yıkım... Öfkem iyice artıyor. Mücadeleye, dayanışmaya devam”