Şentop'tan HDP çıkışı: "Anayasamızda parti kapatma var!"

Şentop'tan HDP çıkışı: "Anayasamızda parti kapatma var!"

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, HDP'ye açılan kapatma davası hakkında, "Anayasamızda, mevzuatımızda parti kapatma var. Bunun gerekçeleri, sebepleri de var. İlk defa karşılaşılan bir durum da değil" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve HDP'ye kapatma davası açılması hakkında açıklamalarda bulunduç Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesine ilişkin konuşan Şentop, "Ömer Faruk Gergerlioğlu ile ilgili süreç ilk defa karşımıza çıkan bir süreç değil. Anayasa'da çok açık bir şekilde kesin hükmün Genel Kurula bildirilmesiyle milletvekilliğinin düşeceği yazıyor" dedi.


 
HDP'ye kapatma davası açılmasına değinen Şentop, "Anayasamızda, mevzuatımızda parti kapatma var. Bunun gerekçeleri, sebepleri de var. İlk defa karşılaşılan bir durum da değil. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından dava açılıyor. Anayasa Mahkemesi konuyla ilgili incelemeler yaptıktan sonra bir karar verecek" dedi.

Şentop, "Gönül ister ki olmasın ama siyasi partilerin kapatılmasını gerektiren hususlar, sebeplerle ilgili de siyasi partilerin hassasiyet göstermesi, ihlallerde bulunmaması da gerekir. Buna dikkat edilmesi gerekir" ifadesinde bulundu.