SGK uyardı! Emekli promosyonu hakkınız yanabilir!

SGK uyardı! Emekli promosyonu hakkınız yanabilir!

SGK yeni değişikliği duyurdu. Bunu yapmayan emekli artık promosyon alamayacak.

SGK, milyonlarca emekli için önemli bir uyarıda bulundu. Bunu yapmayan emekliler artık promosyon alamayacak.

61a875f286b24a1114655ea4.webp

Milyonlarca emekli bankaların güncel promosyon tutarlarını araştırırken, SGK uzmanlarından önemli bir uyarı geldi. Belirtilen şartları yerine getirmeyen emeklilerin promosyon hakkı yanacak. Peki o koşullar neler?

ekran-goruntusu-2023-07-19-220310.png

EMEKLİ PROMOSYONU ALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

SGK tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Emekli aylığı alan vatandaşlara yönelik promosyon ödemeleri, kamu bankalarında yaklaşık 2 katına çıkarıldı ve 8 bin ila 12 bin lira arasında belirlendi. Ayrıca, SGK'den ölüm aylığı alan 3,3 milyon vatandaş da başvurmaları durumunda 5 bin lira promosyon ödemesini kamu bankalarından alabilecek. Bankalar tarafından promosyon ödenebilmesi için emeklilerimizin ve hak sahiplerinin bankalara başvuruda bulunmaları gerekiyor."

ekran-goruntusu-2023-09-24-223231.png

BİZZAT EMEKLİNİN KENDİSİ BANKAYA BAŞVURMALI

Kamu bankaları, emeklilerin promosyon ücretlerini herhangi bir başvuru olmadan otomatik olarak güncellemiyor. Bu nedenle, emeklilerin bağlı oldukları şubelere giderek güncelleme başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

ekran-goruntusu-2024-03-17-133026.png

Ayrıca, aynı şubeden aldığı promosyona ek zam istemeyip başka bir banka seçecek olan emekliler ise sözleşme bitiminde e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirler. e-Devlet’te yer alan banka tercihi bölümünden istenen bankanın seçilmesi yeterli oluyor.