SPK Başkanı'ndan 'Fatih Terim Fonu' sorusuna yanıt

SPK Başkanı'ndan 'Fatih Terim Fonu' sorusuna yanıt

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, kamuoyunda ‘Fatih Terim Fonu’ olarak bilinen dolandırıcılık davası ile ilgili konuştu.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, 'Fatih Terim Fonu' hakkında açıklama yaptı.

TBMM'de 80 maddelik torba teklifinin Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri esnasında milletvekilleri, futbolcuların parasını toplayan bankacı Seçil Erzan'ın fon üzerinden yaptığı dolandırıcılığın SPK mevzuatındaki durumunu sordu.

"MEVZUATIMIZDAKİ BİR YERİ KAPSAMIYOR"

Ekonomim'den Canan Sakarya'nın haberine göre milletvekillerinin sorusuna yanıt veren SPK Başkanı Gönül, “Söz konusu olayda bir dolandırıcılık olayı ve SPK'ya tabi olmayan bir fon adı geçiyor. Burada aslında bir fon değil, bu bir dolandırıcılık. Adının fon olması fon olarak lanse edilmesi bizim mevzuatımızdaki bir yeri kapsamıyor” dedi.

NE OLMUŞTU?

Aralarında Fatih Terim, Emre Belözoğlu, Arda Turan, Semih Kaya, Selçuk İnan, Fernando Muslera gibi ünlü futbolcuların da yer aldığı onlarca kişiyi "yüksek faizli gizli fon" vaadiyle dolandırdığı öne sürülen bankacı Seçil Erzan'ın tutuklanması gündeme bomba gibi düştü.

Hazırlanan iddianamede 25 milyon dolar ve 7 milyon TL'lik dolandırıcılık iddiasıyla, Erzan hakkında 66 yıldan 216 yıla kadar hapis talep ediliyor. Davanın baş sanığı Seçil Erzan ise bazı sporcuların parasının battığını ancak ismi mağdur olarak geçen bazı futbolcuların da verdiklerinden kat kat fazlasını aldığını ve bu kişilerin tefecilik yaptığını öne sürüyor. İddianameye ve anlatımlara göre, en büyük para kaybını Arda Turan ve Emre Belözoğlu yaşadı.