Starbucks boykotları işe yaradı mı? 20 günde tam 12 milyar dolar...

Starbucks boykotları işe yaradı mı? 20 günde tam 12 milyar dolar...

İsrail'in Gazze'ye saldırılarının ardından İsrailli olduğu iddiasıyla hedef tahtasına oturtulan ABD merkezli kahve zinciri Starbucks'ın boykotlardan ne kadar etkilendiği merak konusu oldu.

İsrail ve Filistin arasında yıllardır devam eden savaş ortamı 7 Ekim tarihinde yeniden alevlendi. Hamas'ın sivilleri hedef alan saldırısı ve akabinde İsrail'in buna yanıtı ile kısa sürede İsrail'in Gazzeli sivilleri yerinden ve canından eden son saldırılarının ardından ABD'li Starbucks protestoların merkezine oturdu.

Türkiye dahil birçok ülkeden İsrail'e yönelik somut bir yaptırım uygulanmazken, bu ülkelerdeki binlerce insan çeşitli firmaları hedef alarak İsrail'i protesto ediyor. Bu zaman zaman McDonalds zaman zaman Burger King, Coca-Cola ve Starbucks oluyor.

1657653206419-sb.jpeg

STARBUCKS PİYASA DEĞERİ 12 MİLYAR DOLAR AZALIŞ GÖSTERDİ

Ancak son zamanlarda en çok eylem yapılan yer ise Starbucks oldu. ABD merkezli kahve zinciri Starbucks'ın piyasa değeri son 20 günde 12 milyar doların üzerinde bir azalış gösterdi. Şirketin hisse senetleri, ticari büyümede yaşanan belirgin bir yavaşlama ve satış rakamlarındaki düşüş nedeniyle, bugün itibarıyla yüzde 1'den fazla değer kaybetti. Bu durum, Starbucks'ın 1992 yılındaki halka arzından bu yana en uzun düşüş serisini yaşadığı 12 günlük bir dönem oldu.

ÇALIŞANLAR GREVE GİTTİ

ABD'de Starbucks'ın yüzlerce şubesinin çalışanları, 16 Kasım'da çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle greve gitmişti. Şirketin, işçi sendikasının X sosyal medya platformunda, "Filistin ile Dayanışma!" paylaşımında bulunmasının ardından sendikayı dava etme kararı da tartışmalara neden olmuştu. Şirketin bu kararı, sosyal medya platformlarındaki eylem çağrılarıyla birlikte bir dizi boykota yol açmıştı.