Süleyman Soylu vatandaşlara seslendi: Elinizde ne kadar malzeme varsa gönderin

Süleyman Soylu vatandaşlara seslendi: Elinizde ne kadar malzeme varsa gönderin

İçişleri Bakanı Soylu, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından afet bölgesinde basın açıklaması yaptı. Soylu, vatandaşlara seslenerek aşevleri için malzeme gönderilmesini istedi.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, afet bölgesinde basın açıklaması yaptı. Vatandaşlara seslenen Soylu, "Elinizde ne kadar malzeme varsa gönderin. Herkesin aşa ihtiyacı var. Biz sahadayız, ne olduğunu görüyoruz. Depolarımız malzeme bekliyor, açık ve net. Kuru gıda dahil, hijyen malzemeleri dahil, diğer gıda malzemeleri dahil her birine ihtiyaç var." dedi.

Soylu, köylere yardımın gitmediğine yönelik iddialarla ilgili ise "Kahramanmaraş'ta ulaşılamayan köy söz konusu değildir." ifadelerini kullandı.

Soylu şu ifadeleri kullandı: 

"BEKLEYEN TIR'IMIZ YOK"

Kahramanmaraş'a 1113 TIR geldi. Bir afetin ölçeğine göre depolar dahil olmak üzere bütün afet bölgesi için gönderilen lojistik o bölgeye dağıtılır. Kıymetli vatandaşlar elinizde ne kadar malzeme varsa gönderin. Burada milyonlar var. Elbette bazı sıkıntılar söz konusu oldu. Bekleyen TIR'lar oldu ama şu an bekleyen TIR'ımız yok ve bizim depomuz malzeme bekliyor.

Tarihin en büyük afetiyle karşı karşıya kaldığımız herkesin kabulüdür. Kahramanmaraş'ta 4.497 enkazda arama kurtarma yapıldı. 308 enkazda arama kurtarma devam ediyor. Afşin'de arama kurtarma bitti, Elbistan'da 318 enkazdan 9 enkazda arama kurtarma devam ediyor. Göksun'da arama kurtarma bitti, bir tek binada arama kurtarma devam ediyor. Yarın oraya bir köpek daha gönderilecek ve cihaz gönderilecek.