Tam kapanma döneminde vatandaşlar pazar yerlerine akın etti!

Tam kapanma döneminde vatandaşlar pazar yerlerine akın etti!

İçişleri Bakanlığı'nın 'Pazar Yerleri' genelgesine göre bugün pazar yerleri 17.00'a kadar açık kalacak. Pazarlarda uygulanacak olan kurallar İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile saptandı.

İçişleri Bakanlığı'nın 'Pazar Yerleri' genelgesine göre bugün 10.00-17.00 saatleri arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Tam kapanma döneminde 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak.


 1370038.jpg


Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek. Pazar yerlerinde temizlik, giyim, züccaciye ve oyuncak gibi ürünler satılamayacak. Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda özellikle köylülerin ürünleri olmak üzere sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek. Temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta gibi ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Pazar yerlerine kontrolsüz giriş çıkışlar engellenecek
Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

Tezgahlar arası en az 3 metre olacak
Bu alanlarda Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere, sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

1586794817153-ankarada-sokaga-cikma-yasagi-sonrasi-pazarda-yogunluk-4844-dhaphoto-2.jpg​​​​​​​
 
Pazarcılar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak
Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen "Mesleki Faaliyet Belgesi" ile "Ticari Araç Görevlendirme Belgesi"ni ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.