TBMM Başkanı Şentop deprem bölgesinde

TBMM Başkanı Şentop deprem bölgesinde

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere İzmir'e gitti. İlk olarak İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi'nde İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı çalışmalarla ilgili bilgi alan Meclis Başkanı Şentop, yaptığı açıklamada, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diledi.

Mustafa Şentop, Türkiye'nin deprem kuşağında olduğunu ve Türkiye'de daha önce de büyük ölçekte depremler yaşadığını hatırlatarak "Depremin hemen ardından tüm ekipler İzmir'de çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Türkiye genel olarak arama kurtarma çalışmalarında çok başarılı." dedi.

Mustafa Şentop, sözlerine şöyle devam etti:

"Zarar gören, enkaz altında olan vatandaşlarımızın hepsini inşallah canlı olarak kurtaracak şekilde bu çalışmalar devam edecek, son noktaya kadar sürdürülecek. Artçı depremler de devam ediyor, dolayısıyla henüz ne kadar hasar, zarar gördüğü bilinmeyen binalar var. Burada mümkün olduğu kadar bu binalara girilmemesi yönünde bütün devlet yetkililerimizin telkinleri oldu. Bir süre bu konuda sabırla hareket etme, devlet yetkililerimizi yaptığı açıklamaları takip etme ve riayet etme konusunda hassasiyet göstermeliyiz."

"Devletimizin bu afetin sonuçlarında vatandaşımızın minimum düzeyde mağdur olmasını sağlayacak tedbirleri alma gücü ve kudreti var." diyen Şentop, günlük hayatın devamını sağlamak için gerek barınma gerek beslenmeyle ilgili tedbirlerin alındığını aktardı.