TBMM Komisyonu'nda büyük gerginlik! Yasa teklifi CHP'nin önergesiyle geri çekildi

Bugün gerçekleşen TBMM'deki Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda 'Turizmi Teşvik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' ele alınması sırasında tartışma yaşandı.

Bugün gerçekleşen TBMM'deki Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda 'Turizmi Teşvik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' ele alınması sırasında tartışma yaşandı.

 

Komisyon'da yapılan itirazlar sonucunda Turizm Teşvik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 3. maddesi lüks otellerin 2900 cc motor kapasiteli turizm amaçlı taşıt bulundurma hakkı alınan oy birliği kararı ile iptal edildi. İlgili yasa teklifi maddesi CHP grubunun önergesi ile geri çekildiği biliniyor.

 

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu konuya ilişkin "Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda çalışmalarımız devam ediyor. İtirazlarımız sonucu kanun teklifinin 3. Maddesindeki lüks otellerin 2900 cc motor kapasiteli turizm amaçlı taşıt bulundurma hakkı iptal edildi. Mücadeleye devam." şeklinde konuştu.

 

ulas.jpg

 

AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuz ise "Varlıklarını algılar üstüne kuran, cephaneleri; nefret, husumet, gerçek dışı beyan ve iftira olanların “yalan siyaseti” devam ediyor. Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu toplantımızda Turizm Teşvik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 3. Mad. lüks otellerin 2900 cc motor kapasiteli turizm amaçlı taşıt bulundurma hakkı alınan oy birliği kararı ile iptal edilmiştir. Yalana hapsolmuş zihniyetiniz asla değişmeyecek!" dedi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ise "Görüşülmekte 2634 yasa ile  otellere transfer hakkı sağlıyor.  İstanbul’da taksilere rakip 2000 taksi benzeri araç trafiğe çıkıyor.İBB ye yetki verilmesini engelleyenler duyar mı? İlgili yasa teklifi maddesi CHP grubunun önergesi ile geri çekildi." şeklinde bir açıklamada bulundu.
 

 

CHP Kastamonu Milletvekili "Yaptığımız yoğun itirazlar sonucunda, seyahat acentalarının ekmeğini elinden alan, ekmeğine göz diken düzenlemeyi grubumuzun önergesiyle iptal ettirdik.  Turizm emekçisinin hakkını yedirmeyiz. " ifadesinde bulunarak söz konusu belgeyi sundu.

 

gerekce.jpg

 

TBMM'deki Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda 'Turizmi Teşvik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' ele alınması sırasında bu açıklamalarda bulunulurken tartışma yaşandığı da ortaya çıktı.

 

İşte o görüntüler:

 

komisyon.png

 

komisyonnn.png