TDP'li Hüseyin Akgün: “17 günlük yasağın maliyeti, 800 milyon TL”

TDP'li Hüseyin Akgün: “17 günlük yasağın maliyeti, 800 milyon TL”

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Akgün, tam kapanma ile ilgili konuşarak esnafa destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Akgün, alkol yasağının maliyetinin ise 800 milyon TL olduğunu söyledi.

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Akgün, tam kapanma ile ilgili konuşarak esnafa destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

Akgün esnafın süreçte siftah yapamadığını ve hükümetin elle tutulur bir destekle esnafı ayakta tutması gerektiğini söyledi. Alkol yasağı ile ilgili tartışmalara da değinen Akgün, devletin bu yasaktan dolayı 800 milyon lira zararda olduğunu ifade ederek asıl odaklanılması gereken konunun evine ekmek götüren esnaf ve vatandaşın mutfağı olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“KİŞİLERİN ÖZGÜRLÜK HAKLARINA GİRMEK DOĞRU DEĞİL”

“Alkol yasağı konusunda bizim kişilerin özgürlük haklarına girmemiz doğru olmaz. Dışarıdaki halk kendi insan haklarına müdahale olarak görüyor bu yasağı ve siz bunu sözlü olarak yasaklayamazsınız. Anayasa’da alkol yasağı diye bir şey yok. Ayrıca esnaf kan ağlarken, vatandaşın tenceresi kaynamazken, mutfakta gözle görülür bir yangın varken, enflasyon her ay bir önceki ayı aratırken bu tür gündemlere de hiç gerek olmadığını düşünüyorum.

Son olarak TÜİK, martta yıllık yüzde 16,19 olan tüketici enflasyonunun nisanda yüzde 17,14 seviyesine yükseldiğini açıkladı. Durumun vehameti ortada ve açıklanan enflasyonun yine mutfaktakinden az olduğu kanaatindeyim. Çarşıda, pazarda enflasyon, bu açıklanan rakamın çok daha ötesinde.”