"Ticari şirketiz" demişlerdi kurucusunun sözleri yeniden gündeme geldi... CHP'li Kaya: "Hani SADAT ticari bir şirketti?"

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, SADAT'ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu da suçlayarak "ticari şirketiz" savunması yaptığı açıklamasına ilişkin konuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun SADAT'ın önüne giderek seçim güvenliği ile ilgili kuruluşu suçlaması ve paramiliter yapı olacak kuruluştan bahsetmesine SADAT'tan yanıt geldi. SADAT'tan yapılan açıklamada, "SADAT, Türk Ticaret Kanunu’na tabii olarak faaliyetini sürdüren ticari bir şirkettir." ifadeleri yer aldı.

TSK VE ASKERİ OKULLAR İÇİN SÖYLEDİĞİ SÖZLER YENİDEN GÜNDEME GELDİ

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da SADAT kurucusu Adnan Tanrıverdi'nin 15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişim sonrası TSK ve askeri okullardaki yeniden yapılanmanın kendisinin talimatları doğrultusunda gerçekleştirildiğini ifade ettiği videoyu paylaştı ve sordu:

"Hani SADAT ticari bir şirketti? SADAT Başkanı Tanrıverdi,15 Temmuz'dan sonra tüm istediklerimiz gerçekleşti: 

Anayasa teklifimize göre TSK yapılandırıldı
Yüksek Askeri Şura yapısı değişsin dedik değişti
Askeri yargı kalksın dedik kalktı
Başkanlık sistemi gelsin dedik geldi"
 

 

ADNAN TANRIVERDİ NE DEMİŞTİ? 

"Sunduğumuz Anayasa teklifimizdeki Silahlı Kuvvetler'in yeniden yapılandırılması ile ilgili tespitlerimizin aşağı yukarı tamamı 15 Temmuz’dan sonra kongreye girmiştir" ifadelerini kullanan Adnan Tanrıverdi, sözlerine şöyle devam ediyor: "Biz o zaman, Harp Okulları, Askeri Okulların tamamı Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmalı dedik, bağlandı. Jandarma Genel Komutanlığı’nın Genelkurmayla İçişleri Bakanlığı’na bağlansın dedik, bağlandı. Yüksek Askeri Şura’nın yapısı değişsin dedik, Askeri Yüksek Yargı kalksın dedik, o da gerçekleşti. Başkanlık sistemi gelsin dedik, o da geldi. Bu önermelerimizin tamamına yakını 15 Temmuz’dan sonraki yeniden yapılanmada gerçekleşti."