Tillerson: IŞİD ile mücadele bitti, tüm yabancı savaşçılar ülkelerine dönmeli

Tillerson: IŞİD ile mücadele bitti, tüm yabancı savaşçılar ülkelerine dönmeli

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Irak'ta IŞİD'e karşı mücadelede sona doğru gelindiği için başta İranlı savaşçılar olmak üzere tüm yabancı savaşçıların ülkelerine dönmesi gerektiğini söyledi.

Suudi Arabisan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr ile ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson, başkent Riyad'ta bir araya geldi. Görüşmenin ardından Tillerson ile Cubeyr, Kral Selman Askeri Hava Üssü'nde basın toplantısı düzenledi. Tillerson, Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi'nin bugün Riyad'taki ilk toplantısına davet edildiği için mevkidaşına teşekkür etti.
Irak'ta IŞİD'e karşı mücadelede sona doğru gelindiği için başta İranlı savaşçılar olmak üzere tüm yabancı savaşçıların ülkelerine dönmesi gerektiğini belirten Tillerson, IŞİD'den alınarak özgürleştirilen bölgelerin kontrol altına alınması, komşularının yardımı ile Irak halkının tekrar ayağa kalkmasına fırsat verilmesi gerektiğini söyledi. Rex Tillerson, Riyad'a 3. kez geldiğine dikkati çekerek, bu sıklıktaki ziyaretlerinin, bölge güvenliği ve istikrarına verdikleri önemin bir kanıtı olduğunu kaydetti.

'KOORDİNASYON KONSEYİ'NİN OLUŞMASI ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM'

Irak ve Suudi Arabistan Koordinasyon Konseyi'ne işaret eden Tillerson, "Irak ve Suudi Arabistan arasında bu gibi ilişkilerin tekrar başlaması ve Koordinasyon Konseyi'nin oluşması çok önemli bir adım. Bu, bölge güvenliği ile Irak'ın geleceğini çok olumlu şekilde etkileyecektir" diye konuştu. Tillerson, kendi ayakları üzerine durmak isteyenlerin, ekonomik alanda vatandaşlarının taleplerini karşılamaları gerektiğini belirterek, bu nedenle bu tür adımların Irak'ın geleceği için çok önemli olduğunu kaydetti.

'IRAK KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMAYA BAŞLADIĞI ZAMAN…'

Tillerson, ülkesinin, ekonomik açıdan kendine yeterli hale gelmesi için Irak'a yardım ettiğini ifade ederek, "Irak kendi ayakları üzerine durmaya başladığı zaman İran gibi dışarıdan ülkeyi kontrol etmeye çalışan ülkelerden kurtulmuş olacaktır." diye konuştu.

Ülkesinin halihazırda IŞİD ile mücadele ettiğini ve tek tek kentleri kurtardığını dile getiren Tillerson, "Kurtarılan bölgelerde Irak hükümetinin yeniden gücü ele geçirmesi ve yaşanabilir hale getirmesi, Arap ülkeleri ile gerçekleştirdiği bu gibi işbirlikleriyle mümkün olacaktır. Bu girişimler de Irak'ın Arap ülkeleri ile diyalog ve işbirliğini artıracaktır." dedi.

TRUMP'IN YENİ İRAN SİYASETİ

Konuşmasında, ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı yeni İran siyasetine de değinen Tillerson, bu konuda Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile görüştüğünü aktardı. Tillerson, Kral Selman'ın, Trump'ın İran'a yönelik yeni siyaset stratejisini güçlü bir şekilde desteklediğini belirterek, İran ve Devrim Muhafızlarının bölge güvenliğini tehlikeye düşüren eylemlerinin engellenmesi için diğer ülkelerin de ABD'nin İran'a yönelik yeni siyasetini destekleyeceklerini düşündüğünü dile getirdi.