TİP Sözcüsü Sera Kadıgil deprem bölgesinde konuştu: "Asrın felaketi değil, asrın katliamı!"

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil deprem bölgesinde konuştu: "Asrın felaketi değil, asrın katliamı!"

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, deprem bölgesinde çok sert açıklamalarda bulunarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştirdi.

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, deprem bölgesinde yaptığı açıklamada AKP'lilerin depremle ilgili, önceden alınabilecek önlemlere değinmeden, depremi "asrın felaketi" olarak nitelemesine karşı sert sözlerle yüklendi:

"YAPABİLECEK ÇOK FAZLA ŞEY VARDI"

"Asrın felaketi diye atıp tutuyorlar ya muazzam bir yıkımdı kim ne yapabilirdi falan. Bunları duyunca sinirden ne yapacağımı şaşırıyorum. Çünkü yapabilecek çok fazla şey vardı. Hatay'ın depremin fay hattı üzerinde olduğu, binaların hasarlı olduğu, birçoğunun imara uygun olmadığı çok net biliniyordu. İnsanların durumu olmadığı için bu evlerde yaşamaya devam ettiler."

"GÖZ YUMAN İNSANLAR BİRİNCİ DERECEDEN KATİL"

"Bu yıkımın sorumluları var. En başta müteahhitler. O müteahhitlerden rüşvet yiyip bunlara yol veren yerel yöneticiler, temiz bir yerel yönetici gelip çözüm üretmeye çalıştığında asla ulaşamadıkları, hiçbir işe yaramayan o bakanlık, bakanlık görevlileri, bunlara göz yuman insanlar birinci dereceden katil. Olası kastla insan öldürdü bunlar."

"ÜLKEYİ MAHVEDEN O ŞAHIS"

"Bu deprem pazartesi sabah oldu. Bu depremin maliyetinin ne kadar büyük olduğuna dair AFAD raporu saat 05:00'te 'ben bu ülkedeki her şeyi tek başıma yöneteceğim' diye tutturup, ülkeyi mahveden o şahıs, saat 05:00'te o rapor olmasına rağmen, TİP'in 2 milletvekili ve 2 tane arabasının, 15 kurtarma görevlisinin pazartesi akşamı intikal ettiği yerde 48 saat devletsiz durdu."

"İSTESEYDİ TÜM UÇAKLARA, İŞ MAKİNELERİNE EL KOYABİLİRDİ"

"Türkiye'nin şunu bilmesi lazım, hele hele bunlar devlet düşmanı, siyasete alet etmeyin diyenler çok iyi dinlesin, bu Cumhur İttifakı, saray rejimi denen nane, elinde tüm imkanlar vardı. Elinde afet yasası vardı. Saat 05.00'te o AFAD raporu önüne geldiğinde isteseydi, becerebilseydi demiyorum, isteseydi, aynanda Türkiye'deki tüm uçaklara, iş makinelerine el koyabilirdi. Hepimize çalışma emri çıkarabilirdi."

"İNSANLAR SOĞUKTAN DONARAK ÖLDÜLER"

"Burada insanlar soğuktan donarak öldürüldüler. Bir çizik olmayan enkazlar çıkarıldı donarak ölmüşler ya. Bunun adı asrın felaketi değil, asrın katliamı"