Tokat'taki depremin ardından Şükrü Ersoy'dan korkutan açıklama! Deprem Kuzey Anadolu fayını tetikler mi?

Tokat'taki depremin ardından Şükrü Ersoy'dan korkutan açıklama! Deprem Kuzey Anadolu fayını tetikler mi?

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy Tokat'ta meydana gelen 5.6'lık depremin ardından önemli açıklamalarda bulundu.

Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 5,9 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem çevre illerden de hissedildi. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan açıklama geldi.

DEPREM KUZEY ANADOLU FAYINI TETİKLER Mİ?

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, CNN Türk ekranında "Deprem Kuzey Anadolu fayını tetikler mi?' sorusuna açıklık getirdi.

"Öncelikle bölge halkına geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Sanıyorum 2 bülteninde CNN TÜRK'deydik. O bölgenin depremselliğini tartışmıştık. Bu Kuzey Anadolu fayının anakolu üzerinde değil, yan kolları üzerinde yine Kuzey Anadolu fayına bağlı ama buranın çok uzun olmadığını dolayısıyla 6-.6.5'a kadar deprem oluşturabileceğini, 7'ye çıkmayacağını söylemiştim. Nitekim hemen akabinde de 5.6 büyüklüğündeki deprem şöyle kritik; Türkiye'deki yapıların hasar sınırları 5.5'la başlıyor. Dolayısıyla 5.6 bu anlamda önemli olabilir. Mühendislik olarak hatalı binalarda mutlaka hasarlar meydana gelmiş olabilir.

"ÖNEMLİ OLAN HASAR MEYDANA GELİP GELMEMESİDİR"

Daha önceki deprem 9 kilometre civarındaydı. Bu 5 kilometre civarında yüzeye yakın olması daha çok hissedilmesini sağlar. Dolayısıyla bu biraz binanın ve zemine bağlı olarak hissedilir ama 5.6 büyüklüğündeki deprem baya hissedilir. Önemli olan hasar meydana gelip gelmemesidir.

"BU DEPREMLER DEVAM EDECEK"

Türkiye deprem ülkesi bunu kabul etmek gerekiyor ve bugün Tokat'tan yarın Malatya'dan bir başka yerden bu haberleri duyacağız. Depreme karşı dirençli şehirler ve binalar yapmak için bütün enerjimizi buna sevk etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde bu depremler devam edecek.

"BUNUN GARANTİSİ YOK"

Bu Kuzey Anadolu fayının anakolu üzerinde olmadığı için 7 seviyelerinde bir deprem normal şartlarda beklemem ama tabi bunun garantisi yok. Ben sadece depremlerin meydana geldiği fayın uzunluğuna bağlı olarak bu yorumu yapıyorum. 5.6 müstakil bir deprem olabilir, daha büyüğü gelmeyebilir ama bunun garantisi yok.