TSK günler sonra yangınla mücadele edecek... İşte belirlenen konumlar!

TSK günler sonra yangınla mücadele edecek... İşte belirlenen konumlar!

Milli Savunma Bakanlığı, TSK'nın Denizli ve Isparta'da yangına müdahale etmek için alana gireceğini duyurdu.

Türkiye'yi saran yangınlarla ilgili TSK'nın neden sahada olmadığı tartışma konusu olmuştu. Gönüllü vatandaşların iyi niyetli girişimleri birçok noktada yeni sorunlara yol açarken, güvenlik sorunları da ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili olarak gece saatlerinde kritik bir gelişme yaşandı.

Denizli Valiliği'nin talebi üzerine, bölgede çıkan yangına TSK'nın müdahale etmesi istendi. Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı resmi bir açıklama yayınladı:

"Denizli Valiliğinin talebi üzerine bölgede çıkan yangına müdahale etmek üzere 11’inci Komando Tugay Komutanlığımızdan iş makinaları ve personel görevlendirilmiştir."


MSB'nin konuyu resmi Twitter hesabından yayınlaması, TSK'nın ilerleyen saat veya günlerde farklı noktalarda da sahaya inebileceğini gösteriyor. Özellikle Marmaris'te TSK'nın daha etkin bir şekilde rol alması kamuoyunun üzerinde yoğun bir şekilde durduğu bir talepti.

MSB, Denizli ile ilgili yaptığı açıklamadan kısa bir süre sonra, TSK'nın Isparta'da da alana gireceğini açıkladı:

"Isparta Valiliğinin talebi üzerine bölgedeki yangın söndürme faaliyetlerine destek için Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığımızdan itfaiye, arazöz, dozer, su tankeri ve arazi araçları ile personel görevlendirilmiştir."