TTB'nin Gergerlioğlu tepkisi sert oldu! "Yargı eliyle yıldırma..."

TTB'nin Gergerlioğlu tepkisi sert oldu! "Yargı eliyle yıldırma..."

AYM’nin vekilliği düşürülen Enis Berberoğlu için verdiği kararı anımsatan TTB, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin AYM’nin Berberoğlu hakkında verdiği kararda belirtilen gerekçelere aykırı şekilde düşürüldüğünü açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine bir tepki de Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) geldi. TTB’den yapılan yazılı açıklamada, Gergerlioğlu’nun bir insan hakları savunucusu olarak yaşanan çok sayıda hak ihlalini gündeme getirdiği ve insan hakları mücadelesi ile kamuoyundan önemli destek aldığı hatırlatıldı.


 
Siyasi iktidarın bir yandan İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklarken, bir yandan da ihlallerin görünür olmasından rahatsız olduğunun vurgulandığı açıklamada şöyle denildi:


“İfade özgürlüğü kapsamında bir sosyal medya paylaşımı bahane edilerek Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında ‘terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasını öngören yerel mahkeme kararı, Yargıtay tarafından 19 Şubat'ta onanmış ve geçen hafta Meclis'e ulaşmıştı.  

Son yıllarda seçme-seçilme hakkına, seçmen iradesine saygısızlık, demokrasiye darbe niteliğinde uygulamalar, benzeri kararlarla pek çok insan hakkında cezalar verilmekte ve toplumu sessizleştirmek için yargı eliyle yıldırma uygulanmaktadır.


Anayasa Mahkemesi kısa bir süre önce benzer bir yolla milletvekilliği düşürülen CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında hak ihlali kararı vermiş ve Berberoğlu’nun milletvekilliğine geri dönmesi sağlanmış, bir yanlıştan dönülmüştü. Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu evrensel değerlere bağlı bir hekim olmanın yanı sıra bir insan hakları savunucusudur.

Özellikle son dönemde cezaevlerinde yaşanan çok sayıda hak ihlalini gündeme getirmiş, insan hakları mücadelesi ile kamuoyundan önemli destek almıştır.

Siyasi iktidar bir yandan İnsan Hakları Eylem Planı açıklarken, bir yandan da ihlallerin görünür olmasından rahatsız olmuş, biat ettirdiği yargıyı kullanarak Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararda belirtilen gerekçelere aykırı bir şekilde Dr. Gergerlioğlu’nun milletvekilliğini düşürmüştür.

Bizler meslektaşları ve meslek örgütü olarak insan hakları savunucusu Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yanındayız.”