Tüm ev sahiplerine 30 gün süre! 1 milyon TL cezası var

Tüm ev sahiplerine 30 gün süre! 1 milyon TL cezası var

Tüm ev sahipleri için artık zorunlu oldu. Konut sahibi olanlar için 30 gün süre verildi. Yapmayana ise çok ağır ceza var.

Ev sahiplerini doğrudan ilgilendiren karar TBMM'de resmen onayladı. 30 gün içinde bildirim yapmayan 1 milyon TL’ye varan cezalar kesilecek.

dealership-concept-bank-concept-toned-sales-manager-ready-give-key-young-couple-love-after-signing-agreement-contract-purchase-sale-549566-193.webp

TURİSTİK KONUT KİRALAMALARI DENETLENECEK

Meclis'te alınan kararla, ev sahipleri için artık zorunlu hale gelecek olan bu düzenlemeler kapsamında, turistik amaçlı konut kiralamaları denetleyerek, sektörde düzenin sağlanması planlanıyor.

female-hand-operating-calculator-front-villa-house-model-1387-956.webp

İZİN BELGESİ ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

Mecliste görüşülen bu kanun, ev sahiplerine, turistik kiralama faaliyeti için alınması gereken izin belgesini zorunlu hale getiriyor. Zorunlu hale getirilen bu belgeye sahip olabilmek için başvuruda bulunan ev sahiplerinden, turistik kiralama için uygun görülen bağımsız bölümlerle ilgili tüm kat maliklerinin oy birliğiyle aldığı kararı ibraz etmeleri gerekiyor.

hand-agent-with-home-palm-key-finger-1421-85.webp

SEYAHAT ACENTALARI DEVREDE

Bu yeni düzenleme ile ayrıca, turistik kiralama izin belgesi alacak olanlar için belgelendirme süreci, Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'na göre belirlenmiş A grup seyahat acentaları aracılığıyla yapılması da kararlaştırıldı.

hands-agent-client-shaking-hands-after-signed-contract-buy-new-apartment-1150-14835.webp

1 MİLYON TL'YE KADAR İDARİ PARA CEZASI

Kanun aynı zamanda, çeşitli cezai yaptırımları da bünyesinde barındırıyor. İzin belgesi olmadan konut kiralayanlara ve belirlenen kurallara uymayanlara 1 milyon TL'ye kadar idari para cezaları uygulanabiliyor.

realtor-agent-giving-key-apartment-new-owner-1150-15013.webp

Verilen bu cezalar, belirli süreler içinde izin belgesi alınmaması veya ihlallerin devam etmesi durumunda artarak verilmeye devam edilecek.

human-hands-holding-model-dream-house-1150-12790.webp

Bu kanun, turistik konut kiralama sektöründe şeffaflığı artırmayı, ev sahiplerini korumayı ve kalite kiralama standartlarını yükseltmek için hayata geçirildi.