Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın asgari ücret taban teklifi belli oldu

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın asgari ücret taban teklifi belli oldu

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret pazarlığının 4 kişilik bir ailesinin açlık sınırı baz alınarak 14 bin 25 liradan başlatacaklarını açıkladı.

Milyonlarca çalışan asgari ücrete yapılacak zammı beklerken işçiler adına masaya oturacak olan Türk-İş’in Genel Başkanı Ergün Atalay, pazarlığa başlayacakları taban rakamı açıkladı.

14 BİN 25 TL'DEN PAZARLIĞI BAŞLATACAKLAR

NTV’ye konuşan Atalay, pazarlığı 4 kişilik bir ailesinin açlık sınırı olan 14 bin 25 liradan başlatacaklarını söyledi.

ASGARİ ÜCRET YILDA BİR KEZE DÖNECEK

Son yıllardaki hayat pahalılığı ve rekorlara doymayan enflasyonla birlikte, asgari ücret yılda iki defa belirleniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada asgari ücretin bundan sonra yılda bir kez belirleneceğini söyledi.

TÜRK-İŞ'E GÖRE AÇLIK SINIRI 14 BİN 25 TL

Türk-İş’in açıkladığı rakamlara göre, Kasım ayında; dört kişilik ailenin aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 14.025 TL, gıda ile birlikte diğer tüm temel harcamaları için haneye girmesi gereken toplam gelir tutarı (yoksulluk sınırı) ise 45.686 TL oldu.

DİSK'İN TALEBİ YOKSULLUK SINIRININ BAZ ALINMASI

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ise toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu öncesi, asgari ücrete ilişkin taleplerini açıkladı. DİSK, ‘Asgari ücret yüksek enflasyon koşullarında yılda dört kez belirlenmelidir’ dedi.

Açıklamada DİSK/Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi BİSAM’ın Kasım 2023’te yayımlanan Ekim 2023 dönemine ait Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması verilerinde açlık sınırının 13 bin, yoksulluk sınırı ise 45 bin TL olduğu anımsatılarak “Asgari ücret artışında yoksulluk sınırı bir kriter olarak dikkate alınmalı ve bir evde iki kişi çalıştığında yoksulluk sınırını aşan bir gelir elde etmeleri güvence altına alınmalıdır” denildi.