Türkiye genelinde tüm emekliler ücretsiz yararlanabilecek!

Türkiye genelinde tüm emekliler ücretsiz yararlanabilecek!

Sosyal Güvenlik Bakanlığı (SGK), emeklilerin karşı karşıya kaldığı sağlık sorunlarının giderilebilmesi amacıyla 81 ilde ücretsiz olarak emekliye sunulacak yeni bir uygulama başlattı.

EYT düzenlemesiyle beraber sayıları 15 milyonu aşan emekliler, birçok sosyal faaliyetten geri kaldığı gibi, sağlık hizmetlerinden de eksiksiz şekilde yararlanamamakta.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) da, özellikle yaşlı emeklilerin taleplerinin ardından harekete geçerek sağlık sistemlerinde yeni bir değişikliğe imza attı. Bununla birlikte 81 ilde uygulanacak ve emekliler için ücretsiz şekilde sunulacak uygulama için düğmeye basıldı.

KAPLICA TEDAVİLERİ GSS SİTEMİNE DAHİL EDİLDİ

Özellikle fizik tedavi gibi pahalı tedavi türlerinde yaşanan talep yoğunluğuna alternatif oluşturması adına kaplıca tedavileri Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemine dahil edildi. Bu değişiklikle birlikte SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı olması fark etmeksizin tüm emekli vatandaşlar, Türkiye'nin 81 ilinde kaplıca hizmetinden parasız şekilde faydalanabilecek.

TEK GEREKEN RAPOR

Herhangi bir sağlık kurumundan en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon ya da tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzmanı hekim tarafından sağlık kurulu raporu almak, kaplıca hizmetinden faydalanabilmek için yeterli olacak.

6 AY GEÇERLİ OLACAK

Alınacak sağlık raporu doğrultusunda başvuru yapan emekli vatandaşlar, uygun bulunmaları halinde söz konusu kaplıcadan 6 ay boyunca ücretsiz şekilde yararlanabilecek. 6 ayın sonunda ise tedavinin devam edip etmediği doğrultusunda yeni bir rapor ihtiyacı ortaya çıkacak.

ÜCRET ALINMAYACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), uygulamadan herhangi bir ücret almayacağı gibi, yerleşim yerlerine uzak bölgelerde bulunan vatandaşların da söz konusu uygulamadan istifade edebilmesini kolaylaştırmak amacıyla yol masraflarını karşılayacak.

Emekli vatandaşlar, kendileri ve refakatçileri için harcama yaptıkları yol tutarlarını kesintisiz olarak SGK'dan temin edebilecek.