Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı: İzmir'den kim/ne tepki verdi?

Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı: İzmir'den kim/ne tepki verdi?

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı. Karara İzmir'de siyasilerden, iş dünyasından ve belediye başkanlarından sosyal medya üzerinden tepkiler geldi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye, kadın haklarını savunan ve AİHM kurallarını esas alan bir insan hakları sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı.

KÜLLİYE'DEN İLK AÇIKLAMA
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, konuya ilişkin paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Dünden bugüne Cumhurbaşkanımız @RTErdogan liderliğinde kadınların toplumsal, ekonomik, siyasi ve kültürel hayata daha fazla katılmaları için verdiğimiz mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyoruz. Kadınlar, hayatın nesnesi değil öznesidir! Her zaman #GüçlüKadınGüçlüTürkiye diyeceğiz."

İZMİR'DEN TEPKİLER GELDİ

Karara İzmir'de siyasilerden, iş dünyasından ve belediye başkanlarından tepkiler geldi.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel : Geçtiğimiz yıl her gün 1 kadının öldürüldüğü Türkiye'de İstanbul sözleşmesi bir gece yarısı operasyonuyla feshedildi. İktidar kanadı bugün bu kararla kadını korumak yerine, tecavüzcüyü, katili, tacizciyi korumayı tercih etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Dün ne diyorsak bugün de aynısını söylüyoruz. İzmirli kadınlara söz veriyorum; Toplumsal Cinsiyet Eşitliği'ni sağlama ve kadına şiddeti önleme mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

İYİ Parti İzmir Milletvekili, Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray: Ancak otokratik bir rejimde.. Anayasa'nın 90. maddesine göre TBMM'de oylanarak yürürlüğe girmiş bir sözleşme. Bir Cumhurbaşkanı kararnamesiyle ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bu; Meclisin fiilen yok. Anayasa'nın adeta ilga edilmesidir.

İYİ Parti İzmir Milletvekili, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu: TBMM’de kabul edilmiş “YASA HÜKMÜNDEKİ” bir sözleşme Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile iptal edilemez. Anayasanın 90.maddesine göre, kişi haklarına ilişkin sözleşmeler kanundan da üstündür. Bu işlemi ancak, kendisini kanunlardan üstün gören TEK ADAM’lar yapar. Yazık Türkiye’ye!

CHP İzmir Milletvekili, Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan: “Gündüzün şerri gecenin hayrından iyidir”. Gece, kadınlarımıza ve hukukumuza, aşımıza ve ekmeğimize saldırıldı.İstanbul Sözleşmesi artık yok.Saray kararnamesiyle yürürlükten kalktı. Merkez Bankası Başkanı görevden alındı.Ekonomik buhran derinleşti. Her gecenin bir sabahı vardır.

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter: Bu iktidar kadınlar için en büyük tehdittir! #İstanbulSözleşmesi gibi uluslararası bir kadın hakları Sözleşmesinden çıkmak bütün kadınların canını hiçe saymaktır!"

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan: Uluslararası sözleşmeleri devletlerin kabul etme, imzalama ve sözleşmeden ayrılma hükümleri anayasaları ile belirlenen usullerle olur.  Şahsım karar verdi çıktık usulü diye bir düzenleme bulunmamaktadır.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır: “Bir hafta içinde ülke gündemini tek bir adam belirliyor. Andımız kaldırılıyor. İstanbul Sözleşmesi fesih ediliyor. HDP kapatma davası açılıp, Gezi parkı İBB’nin elinden alınıyor. Merkez Bankası Başkanı görevden alınıyor”

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü: Çiğli Belediyesi olarak, kadınlara yönelik her türlü şiddet ve hak ihlaline karşı mücadeleyi görev olarak kabul ediyoruz. Biz, kadına yönelik şiddet ile ilgili tavrımızı TİS'e eklediğimiz maddelerle Çiğli'de uygulamaya geçirdik. Asla yalnız yürümeyeceksiniz!

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur: “İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılmak demek, Türkiye'de kadınlar öldürülsün demekle aynı şeydir. Kadın cinayetleri son bulsun derken yenilerine davetiye çıkarmak demektir.  Bu karar talihsizdir”

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin: “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” Mustafa Kemal Atatürk... #İstanbulSözleşmesiYaşatır

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda: “İstanbul Sözleşmesi Cumhurbaşkanı tarafından gece yarısı feshedildi. Her gün en az bir kadının öldürüldüğü bir ülkede alınan bu karar, kadın yaşamının önemi yok demektir”

Balçova Belediye Başkanı Fatma Güçlü Çalkaya: “İstanbul Sözleşmesini kaldırmak sadece Kadınlara değil Ülkemizin geleceğine yapılan kötülüktür. Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir”

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel: “Güçlü ve özgür kadınların mücadelesiyle kazanılan hakları bir kişinin imzasıyla kaybetmeyeceğiz. Meclisi ve Anayasayı yok sayarak erkek şiddetini kollayamazsınız, kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini bastıramazsınız”

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ: İstanbul Sözleşmesi yaşatır ...

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç: İstanbul Sözleşmesi Yaşatır "Kadınları geride bırakan toplum, geride kalmaya mahkumdur" Mustafa Kemal Atatürk