Türkiye, Van'ı konuşurken... Erdoğan: "Milletin verdiği mesaj gayet net"

Türkiye, Van'ı konuşurken... Erdoğan: "Milletin verdiği mesaj gayet net"

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimin ardından ilk kez toplanan AKP MYK toplantısı sonrası konuştu ve "Milletin verdiği mesaj gayet net" dedi.

Yerel seçimde yaşanan hezimetin ardından bugün AKP MYK toplantısı gerçekleştirildi. MYK toplantısı sonrası konuşan Erdoğan, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

ERDOĞAN'DAN İÇ HESAPLAŞMA

gercekgundem'in aktardığına göre Erdoğan, yerel seçimlerde bariz bir oy kaybının söz konusu olduğunu, parti olarak 21 yıldır kendilerini destekleyen seçmeni bu kez sandığa götüremedikleri değerlendirmesini yaptı ve bunun nedenlerini analiz etti.

Toplantıda Erdoğan’ın mevcut durumda hem genel merkez, hem teşkilat, hem de adayların payı bulunduğunu ortaya koyduğu, aday belirleme sürecinden seçimin sonuçlanmasına kadar yaşananların uzun uzun değerlendirileceğini özellikle vurguladığı öğrenildi.

EMEKLİLERİN SIKINTILARINI HAFİFLETME ÇALIŞMALARI YETERLİ OLMADI

Haberde ayrıca kaynakların aktardığına göre Erdoğan'ın yaptığı değerlendirmede hayat pahalılığı, COVID-19 salgını ve Ukrayna-Rusya Savaşı süreçleri ile başlayan ve artış gösteren enflasyon baskısı ve sonuçlarının 31 Mart’ta derinden hissedildiğini, önleyici tedbirlerin yeterli olamadığını, tüm illerde serzenişlerini dinlediği emekliler başta olmak üzere toplumun birçok kesiminin refah kaybına uğradığını, süreç içinde emeklilerin sıkıntılarını hafifletme çalışmalarının da istenilen noktaya ulaşmadığını belirttiği ifade edildi.

BÜROKRASİDE GÖRÜLMEYE BAŞLANAN OLUMSUZ TUTUMLAR

MYK’da Erdoğan’ın vatandaşlardan gelen şikayetleri gündeme getirdiği, parti yönetimi, il, ilçe, belde teşkilatları, belediye başkanları, milletvekilleri ve bürokraside görülmeye başlanan olumsuz tutumlardan kurtulmanın ve onunla mücadele edilmesinin öneminin altını çizdiği de alınan bilgiler arasında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, milletin bağrından çıkan AKP'nin vatandaşla arasına duvar öremeyeceğini, bunun en büyük düşman olduğunu, hangi konumda olursa olsun millete karşı olumsuz tutumlarda bulunanların hesap verme sorumluluğundan kaçamayacağını net bir biçimde belirttiği de ifade ediliyor.

CHP'NİN KAZANDIĞI BAZI İLLER AYRICA DEĞERLENDİRİLECEK

AKP yönetimi, Cumhur İttifakı partilerinin rekabet ettiği ve bu nedenle CHP’nin kazandığı Amasya, Kütahya, Kırıkkale gibi illerin durumunun da ayrıca değerlendirilecek.

Parti kaynaklarına göre toplantıda özeleştiri yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 yıldır AKP'nin arkasında duran milletin bu kez kendilerini neden ikinci parti yaptığının çok iyi analiz edilmesi gerektiği görüşünde.

HATAYI MİLLETTE ARAMAYACAKLAR

Erdoğan, ortada oy kaybının yanında, kan ve ruh kaybı bulunduğunu düşünüyor.
Acizler ve gafillerin yaptığı gibi bu tablonun suçunun millete atılamayacağını, AKP'nin hatayı millette aramak gibi bir geleneğinin asla olmadığını ve olamayacağını belirttiği öğrenildi.

EKSİK, KASIT YA DA İHANET...

Aktarılana göre toplantıda ayrıca Erdoğan, kendisi dahil AKP yönetiminde yer alan kimsenin 31 Mart seçim sonuçlarının sorumluluğundan kaçamayacağını, oy kayıplarının tek bir soruna ve tek bir başlığa indirilemeyeceğini, bunun kolaycılık olacağını ve nerede eksik, hata, kasıt ya da ihanet varsa üzerine gitmenin boyunlarının borcu olduğunu belirtti.

"22 YILLIK ZORLU MÜCADELENİN HEDER EDİLMESİNE İZİN VERİLMEYECEK"

Erdoğan’a göre milletin verdiği mesaj net. Güneşi gören buz gibi erimemek, eleştirdikleri partilere benzememek ve daha ağır bedeller ödememek için AKP hatalarını görüp kendini toparlamak, milletle gönül köprülerini yeniden güçlendirmek zorunda. Cumhurbaşkanı’nın 22 yıllık zorlu mücadelenin heder edilmesine izin verilemeyeceğini söylediği de öğrenildi.