tv100'den SADAT açıklaması

tv100'den SADAT açıklaması

tv100, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gazeteci Uğur Dündar'a konuk olduğu yayında “Burada terörist yetiştiriliyor” diyerek paramiliter olmakla suçladığı SADAT’ın reklamının verilmesine dair açıklama yayımladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tv100'de 'Haftanın Panoraması' programında gazeteci Uğur Dündar'ın sorularını yanıtladı. 

CHP lideri Kılıçdaroğlu konuşurken ekrana alt bantta SADAT’ın reklamı yayınlandı.

Söz konusu uygulamaya sosyal medyada tepki toplarken, tv100'den de bir açıklama geldi. 

Tv100 Genel Yayın Yönetmeni Alican Değer şunları söyledi:

"TV 100, HERKESİN GÖRÜŞÜNÜ EKRANA YANSITMAYI GÖREV EDİNMİŞTİR"

TV100 Genel Yayın Yönetmeni Alican Değer'den açıklama: Tv100 yayına başladığı ilk günden itibaren şimdilerde unutulmuş gerçek anlamda "Merkez medya" kavramının içini doldurmaya çalışmıştır.

Kimseye küfür etmeden, hedef göstermeden herkesin görüşünü ekrana yansıtmayı görev edinmiştir. Bizim tarafımız doğrulardır, haberin namusudur, yorumun özgürlüğüdür. O yüzden yayın yelpazemiz çok geniştir.

Geniştir, çünkü ailemizde yer alan haberci ve yorumcularımız dilediğince görüşlerini açıklarlar.. Hiç bir siyasi programımızda, hiç bir görüş tek başına yer almaz. Mutlaka diğer görüş de karşısında bulunur. ikisi hatta üçü-dördü tartışır.

Halk da kendi payına düşeni alır. Bizi sınırlayan şeyler, yasaların yanı sıra insanı insan yapan ahlaki değerlerdir. Mesleki olarak hepimizin ustası Sayın Uğur Dündar, dün akşam ilk programıyla ekranımızdaydı.

Konuğu ise çok önemli açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu idi. 90 dakika olan program önemine binaen aralıksız olarak iki kez tekrar edildi. Sayın Uğur Dündar adeta röportaj nasıl yapılır dersi verdi.

"BİR ANDA LİNÇ HAREKETİ BAŞLADI"

Ancak bir alt bant yüzünden bir anda sosyal medyada bir linç hareketi başladı. Üstelik bu konuda hiç bir dahli bulunmayan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Uğur Dündar hedef alınarak.

8 saniyelik alt bant reklamından yola çıkılarak varılmak istenen noktalar bizleri hayrete düşürdü. İşin aslı ise şöyleydi: Sadat geçtiğimiz ay bizim de içinde bulunduğumuz bazı kanallara 8 saniye uzunluğunda sınırlı sayıda alt bant reklam yollamış idi.

"POLİTİK GÖNDERMELERİ VE ENTRİKAL İNCELİKLERİ BİLMEYEN REKLAM SERVİSİMİZ"

Böylesine politik göndermeleri ve entrikal incelikleri bilmeyen reklam servisimiz Sadat reklamını zaman zaman programların içerisine koyarak görevini yapıyordu.

Nitekim Sayın Uğur Dündar'ın Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı programda 100'ü aşkın alt bant reklamın içine bu reklamı da yerleştirmiş. Yayın yönetim durumu farktettiği an müdahalede bulundu.

"YASADIŞI OLMASA BİLE POLİTİK ANLAMDA BİR HATADIR"

Reklam kaldırıldı. Program tekrarında da yer verilmedi. Ancak bu arada kıyamet koptu. Ne darbeciliğimiz kaldı, ne silahlı mesaj verdiğimiz. Evet yasadışı olmasa bile bu politik anlamda bir hatadır.

Ancak reklam servisimizin siyasi bilgi eksikliği yüzünden Sayın Uğur Dündar'ın, hele hele de Sayın Kılıçdaroğlu'nun hedef alınması kabul edilemez.

"TEKRARI ÖNLENECEKTİR"

 

Böylesi masum sayılabilecek bir hatadan yola çıkılarak kişi ve kurumları yok etmeye çalışmak en azından belli değerleri savunduğunu söyleyenlere yakışmamaktadır. Bu olaydan tabii ki ders alınmıştır. Tekrarı önlenecektir.