Uçak yolculuğu yapacakların dikkatine! Bunu yapmayanlar hem uçağa alınmayacak hem para cezası ödeyecek

Uçak yolculuğu yapacakların dikkatine! Bunu yapmayanlar hem uçağa alınmayacak hem para cezası ödeyecek

Havalimanlarında yeni dönem resmen başlıyor. Bu şartları sağlamayanlar uçağa alınmayacak. Peki hangi yolcular uçağa binemeyecek?

Havalimanına girişlerde yeni bir düzenleme geliyor. TBMM'de komisyonda kabul edilen teklife göre havalimanı girişlerinde tüm yolcular cihazla aranacak. Cihazla aranmanın yetersiz kaldığı durumlarda elle arama yapılacak.

ai-generated-8769302-1280.webp

GÜVENLİK UYGULAMALARI VE DENETİMLER YENİLENİYOR

Havalimanlarındaki güvenlik uygulamaları ve denetimleri, Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması olan Chicago Sözleşmesi’ndeki şartlara göre yeniden düzenleniyor.

CİHAZIN YETERSİZ KALDIĞI DURUMLARDA ELLE ARAMA YAPILACAK

Meclis gündemindeki teklifle havalimanı girişlerinde güvenlik uygulamaları yeniden düzenlenecek. Tüm yolcular cihazla aranacak. Cihazla aranmanın yetersiz kaldığı durumlarda elle arama yapılacak. Bu işlem sırasında şüpheli görülen eşyalar açılabilecek ve taşınması yasaklı nesneler 'emanet'e alınabilecek.

istanbul-havalimani-2243592.jpg

ELLE ARAMAYI KABUL ETMEYEN YOLCU UÇAĞA BİNEMEYECEK

Kendisinin veya eşyasının elle aranmasını kabul etmeyen yolcu uçağa kabul edilmeyecek.

Havalimanı girişlerinde güvenlik önlemleri, polisin gözetiminde özel güvenlik görevlilerince de yerine getirilebilecek. Özel güvenlik görevlileri, polis gözetiminde kişilerin üstünü, eşyasını, bagajını ve kargolarını, teknik cihazlarla ve gerektiğinde elle arayabilecek.

istockphoto-470865674-612x612.jpg

PARA CEZASI DA VAR

Uçakta işlenen suçlarda, pilotun yetkili makamlara bilgi vermemesi durumlarında 20 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası uygulanacak.

Uçuş izni almadan veya sivil havacılık ya da mülki idare amirlerince belirlenen alanlar dışında İHA-dron uçuran ve güvenlik güçlerince tespit edilen kişiler 60 bin lira ceza ödeyecek.

Teklifin bayram sonrasında Meclis Genel Kurul gündemine gelmesi bekleniyor.