Üçlü Suriye görüşmesi sona erdi: İşte detaylar

Üçlü Suriye görüşmesi sona erdi: İşte detaylar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara'da Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile üçlü Suriye zirvesi için bir araya geldi. Bu yıl içerisinde Suriye için ikinci defa bir araya gelecek olan üç liderin gündeminde yine İdlib öne çıkıyor.

Ankara'da Çankaya Köşkü'nde bir araya gelen AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin gündeminde yine, Suriye'de militanların elinde kalan son bölge İdlib vardı.

Bunun yanında, Suriye'nin kuzeydoğusundaki durum da liderlerin gündemindeydi. Türkiye Fırat'ın doğusunda yer alan bu alanda güvenli bölge oluşturmak için Batılı ülkelere çağrı yapıyor. Rusya ise başından beri herhangi bir güvenli bölge oluşturulması halinde burasının kontrolünün Ankara'nın istediği gibi Türk güçlerde değil, Suriye ordusunda olması gerektiğini söylüyor.Ankara'daki üçlü zirvenin bir diğer gündem maddesiyse, Suriye'nin yeni anayasasını hazırlayacak komitenin oluşturulmasına ve çalışmalarına başlamasına yönelik yapılmış olan hazırlıklar. Komitede yer alacak hükümet temsilcileri ile muhalifleri içeren liste onaylandı. Ancak komitenin bağımsız kanadında yer alacak birkaç isim konusunda hala mutabık kalınmış değil. Ankara'daki görüşmenin bu konuda da ilerleme sağlanmasına vesile olması bekleniyor.

Ankara'da Çankaya Köşkü'nde bugün düzenlenen üçlü Suriye zirvelerinin ilki, Kasım 2017'de Soçi'de gerçekleşmişti. Söz konusu görüşme neticesinde üç lider, toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunması şartıyla Suriye topraklarında gerilimi azaltma bölgeleri kurulması konusunda anlaşmıştı.

Astana üçlüsü olarak da anılan üç ülkenin liderleri Ankara'da daha önce Nisan 2018'de de bir araya gelmişti. Üç lider Eylül 2018'de Tahran'da, Şubat 2019'da ise Soçi'de birer görüşme daha gerçekleştirmişti. Ankara'da bugün gerçekleşmekte olansa söz konusu üçlü görüşmelerin beşincisi.