Ümit Özdağ, Erdoğan'ı Napolyon'a benzetti: "Senin utanmayacağını biliyorum ancak sus artık, sus, sus!"

Ümit Özdağ, Erdoğan'ı Napolyon'a benzetti: "Senin utanmayacağını biliyorum ancak sus artık, sus, sus!"

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kahramanmaraş merkezli derpemde yıkılan yapıların çoğunun 99 depremi öncesinde yapıldığını söylemesine Napolyon örneğiyle yanıt verdi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma yol açan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlere dair yıkılan binaların %98'inin 1999 depreminden önce yapıldığını söylemesine yanıt Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'dan geldi.

Özdağ, Napolyon benzetmesi yaptığı Erdoğan'ı şu sözlerle hedef aldı:

"MİLLET NE KÖR NE APTAL"

"Napolyon'un ordusu Rusya içinde ilerlerken Ruslar buğday tarlalarını yakarak geri çekiliyordu. Fransız ordusu dondurucu soğukta aç ve bitkindi. Napolyon moral vermek için askerlere seslendi.” Dayanın zafer yakın, siz daha soğuk günlerde de savaştınız

Napolyon sustuğunda bir onbaşı bağırıverdi. -General, eldivensiz konuşalım. Napolyon ellerine baktı... 
Ellerinde içi kaşmir yün ile örülmüş kürk eldivenler vardı. Askerlerine baktı hepsi patlamış postallarla, dondurucu soğukta, yırtık pırtık elbiseler içinde mosmordular. 

Tarihçiler Napoleon’un utanıp sustuğunu kaydediyorlar. Erdoğan, senin utanmayacağım biliyorum. Ancak millet soğukta donarken, şehirler ceset koyarken yıkılan evlerin yüzde 98’i 1999 öncesinde yapılmış diye konuşmaya devam ediyorsun.Sus artık. Sus, sus, sus. Millet ne kör ne aptal"

ekran-goruntusu-2023-02-15-152956.png

Ümit Özdağ Twitter paylaşımlarının devamında ise yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

Deprem felaketini yönetemeyen AKP şimdi deprem sonrasında harcamak para toplama kampanyaları başlatıyor. Halktan para toplanmadan önce yazılması gereken devlet tasarrufları yapılmalı.

"1-TİKA insani yardım adı altında yurt dışına yaptığı yılda 8 milyar dolar yardımı durdurmalı.

2- Hastahane, köprü, havaalanları için 5 şirkete yapılan ödemeler 1 yıl ertelenmelidir.
3- Makam araçları sayısı yarı yarıya düşürülme, 
4- Cumhurbaşkanlığı uçakları satılmalı bürokratların seyahatlerinde uçak ve konaklama giderleri azaltılmalıdır.

5- her türlü ticari faaliyeti vergiden muaf tutulan sığınmacıların bu konumlarına derhal son verilmeli, götürü bir değer üzerinden geriye doğru vergi tahakkukları yapılarak derhal tahsil edilmelidir.

6- Kamu kurumlarına ait “Temsil ve Ağırlama” bütçeleri derhal iptal edilmeli, çiçek, çikolata vb. harcamalar iptal edilmelidir.
7- Devlet protokol kuralları gereğince yapılan karşılama ve uğurlama törenleri iptal edilmelidir.

8- Bakanlıkların koruma bütçeleri azaltılmalı, daha az koruma aracı ve personelin olduğu konvoylar oluşturulmalıdır.
9- Saray başta olmak üzere kamu kurumu binalarının güvenlik riski oluşturmayacak şekilde gece yanan dış cephe aydınlatmaları azaltılmalıdır.

10- Tüm Kamu kurumlarında dijital baskıya önem verilmeli, kağıda basılacak belgeler azaltılmalıdır. Kamu Kurumlarının yaptığı işleri anlattığı büyük reklam bütçeleri iptal edilmeli

11- Kamu kurumlarının tadilat, bakım, onarım işleri acil durumlar haricinde iptal edilmelidir.

12- Kamu kurumlarının otellerde yapacağı eğitim, panel, konferans vb. etkinlikler iptal edilmeli, bu etkinlikler internet üzerinden yapılmalıdır.
13- Temel atma, açılış, kutlama her türlü faaliyet iptal edilmelidir. Bunları yapmadan halkın yastık altındaki altınına el uzatmayın."