Ümit Özdağ'dan İYİ Parti'ye 'üçüncü yol' teklifi

Ümit Özdağ'dan İYİ Parti'ye 'üçüncü yol' teklifi

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'dan CHP ile 'ittifak' yapmayıp tek başına seçime girme kararı alan İYİ Parti'ye 'üçüncü yol' teklifinde bulundu.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, İYİ Parti'nin yerel seçimlerde CHP ile ittifak teklifini reddetmesinin ardından Meral Akşener'e yeni bir ittifak çağrısı yaptı. Özdağ, "Eğer İYİ Parti, Zafer Partisi ile seçim işbirliği oluşturmaz ise CHP’den ayrılma adımı Cumhur İttifakı'na açık destek ile sonuçlanacaktır" dedi.

31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimler öncesi CHP'nin İYİ Parti'ye yaptığı 'işbirliği' teklifi, İYİ Parti GİK toplantısında reddedildi. İYİ Parti seçime 'hür ve müstakil' bir şekilde girme kararı alırken, Zafer Partisi'nden İYİ Parti'ye bir kez daha ittifak çağrısı geldi.

"ZAFER PARTİSİ İLE İŞBİRLİĞİ OLUŞTURMAZSA CHP'DEN AYRILMA ADIMI CUMHUR İTTİFAKI'NA AÇIK DESTEK İLE SONUÇLANACAKTIR"

Daha önce de sosyal medya hesabından Meral Akşener'e İYİ Parti - Zafer Partisi ittifakı çağrısı yapan Ümit Özdağ, İYİ Parti'nin CHP kararı sonrası yeni bir açıklamada daha bulundu. Özdağ'ın sözleri şöyle:

"İYİ Parti’nin almış olduğu CHP ile ittifak yapmama kararı geç kalmış, doğru bir karardır. Ancak İYİ Parti’nin CHP ile yolları ayırma adımını attığı bu günlerde Cumhur İttifakı en güçlü dönemini yaşamaktadır. Eğer İYİ Parti, Zafer Partisi ile seçim işbirliği oluşturmaz ise CHP’den ayrılma adımı Cumhur İttifakı'na açık destek ile sonuçlanacaktır.

"ZAFER-İYİ PARTİ İŞBİRLİĞİ GERÇEK BİR ÜÇÜNCÜ SEÇENEK ORTAYA KOYACAKTIR"

Zafer Partisi’nin İYİ Partiye önerdiği seçim işbirliği Cumhur İttifakı'nın seçim başarısının önündeki tek gerçek engel olacaktır. Zafer Partisi-İYİ Parti seçim işbirliği, CHP - AKP ekseninde bölünmüş siyasette gerçek bir üçüncü seçenek ortaya koyacaktır. AKP ve CHP çevresinde şekillenmiş ittifaklara oy vermek zorunda kalan kitleler için Zafer - İYİ Parti ittifakı yeni bir çekim merkezi olacaktır.

"YÜZDE 20'Yİ RAHATLIKLA BULACAĞI GÖRÜLMEKTEDİR"

Zafer Partisi anketlerde % 6.5, İYİ Parti %7.5 görünmektedir. Seçim işbirliği yapılması durumunda bu oranın %20’yi rahatlıkla bulacağı görülmektedir. Mevcut şartlar altında yapılması gereken geçmişte ve bugün farklı anlayışları, karşılıklı itirazları erteleyerek, seçmen için yeni bir seçenek ortaya koymaktır."

ekran-goruntusu-2023-12-05-201308.png