Valilik yasağına rağmen bu festival nasıl yapıldı? "Hani Eskişehir'de etkinlikler yasaktı?" dedirtti

Valilik yasağına rağmen bu festival nasıl yapıldı? "Hani Eskişehir'de etkinlikler yasaktı?" dedirtti

Eskişehir'de etkinliklere yasak getirilmesi ve yasağın Anadolu Fest'i de kapsamasının ardından Eskişehir Teknik Üniversitesi'nde Kültür Festivali yapılması gözleri Eskişehir'e çevirdi.

Eskişehir Valiliği aldığı kararla 15 günlük etkinlik yasağı getirdi. Anadolu Fest'in de yasaktan nasibini almasının ardından dikkat çeken bir olay yaşandı. Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) kampüsünde Kültür Festivali yapıldı. 

Aynı tarih içerisine denk gelen iki festivalden Anadolu Fest’in yasak kapsamına girmesi ve Kültür Festivalinin düzenlenmesi oldukça dikkat çekti.

ESTÜ tarafından yapılan açıklamada festivale ilişkin şu bilgilere yer verildi:

"Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Uluslararası İlişkiler Birimi ve Kampüs Geliştirme Ofisi tarafından ESTÜ Kültür Festivali düzenlendiği belirtildi. 10 Mayıs 2022 tarihinde Yabancı Diller Yüksekokulu önünde düzenlenen festivale, Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürsoy Arslan, Uluslararası İlişkiler Birimi Müdürü Prof. Dr. Saye Nihan Çabuk, Kampüs Geliştirme Ofisi Koordinatörü Öğr. Gör. Dr. Türkan Nihan Sabırlı, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Ertuğrul Baki, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Cengiz Kaçal ile öğretim üyeleri, üniversite mensupları ve öğrenciler katıldı. Üniversitedeki Rusya, Nijerya, Ürdün, İran, Endonezya, İspanya, Ukrayna, Filistin ve Yemen’den uluslararası öğrencilerin kültürlerinin ve Türk kültürünün tanıtıldığı etkinlikte katılımcılar, dünya mutfaklarını, danslarını, sokak oyunlarını ve müziklerini deneyimleme fırsatı buldu."