Vatan Partisi: "Biyolojik cinsiyetin İngilizcesi ‘sex’, toplumsal cinsiyetin İngilizcesi ise ‘gender’dir"

Vatan Partisi: "Biyolojik cinsiyetin İngilizcesi ‘sex’, toplumsal cinsiyetin İngilizcesi ise ‘gender’dir"

Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı, yeni kimlik kartlarına toplumsal cinsiyetin İngilizcesi olarak bilinen "gender" sözcüğünün koyulmasına ateş püskürdü.

Toplumda LGBT bireyler karşıtlığı ile kendisini yeniden konumlayan AKP'den dikkat çeken 180 derece farklı bir hamle geldi.

YENİ KİMLİK KARTLARINDA 'TOPLUMSAL CİNSİYET' İBARESİ OLAN 'GENDER' KOYULDU

Aileyi koruma amaçlı Anayasal düzenleme hazırlığında olan AKP, yeni kimlik kartlarına toplumsal cinsiyetin İngilizcesi olarak bilinen "gender" sözcüğünü koydu.

VATAN PARTİSİ, KİMLİKLERİN TOPLATILMASINI İSTEDİ

Yeni kimlik kartlarında yazan “gender” sözcüğüne Vatan Partisi’nden tepki geldi.  “Toplumsal cinsiyetin İngilizcesi” olarak kabul edilen “gender” sözcüğünün “bilim dışı ve ideolojik” olduğu bildirildi. Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı, AKP'nin “aileyi koruma amaçlı Anayasal düzenleme” hazırlığı içinde olduğunu hatırlattı. Yeni kimlik kartlarıyla, Anayasal düzenleme girişiminin çelişkili olduğuna dikkat çeken Ayvalı, “gender” yazılı kimliklerin toplanması çağrısı yaptı. AKP hükümetine konuya ilişkin 5 soru sordu.

Meltem Ayvalı, Vatan Partisi Genel Merkezinde yaptığı açıklamada şu cümleleri kullandı:

"2017 yılının başından itibaren, AB Uyum Programı çerçevesinde, eski nüfus cüzdanları değiştirilerek yeni kimlik kartına geçiş yapılmıştır.

Yeni kimlik kartlarında; ad, soyad, doğum tarihi, cinsiyet, uyruk gibi bütün tanımlamaların İngilizcesi de yazmaktadır. TC kimlik kartlarında İngilizcenin neden kullanıldığı ayrıca tartışılmalıdır. Bugün TC kimlik kartlarındaki cinsiyet hanesine dikkatinizi çekmek istiyoruz. ‘Cinsiyeti’ bölümünde cinsiyetin İngilizce karşılığı olarak ‘gender’ sözcüğü tercih edilmiştir. Böylelikle, LGBT ideolojisinin temelini oluşturan bir tanım, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamının kimliğine girmiştir. AK Parti yönetimi, 85 milyon insanımızın TC kimliğine İngilizce ‘gender’ kavramını yazarak, toplumsal cinsiyeti resmen kabul etmiştir.

"'GENDER’ DOĞAL DEĞİL TOPLUMSAL CİNSİYETTİR"

Gender, biyolojik cinsiyeti değil toplumsal cinsiyeti ifade etmektedir. Biyolojik cinsiyetin İngilizcesi ‘sex’, toplumsal cinsiyetin İngilizcesi ise ‘gender’dir. Cinsiyet doğaldır, X ve Y kromozomlarıyla belirlenir. Toplumsal cinsiyet ise, doğal cinsiyetin reddidir, ideolojiktir. Toplumsal cinsiyeti savunmak, cinsiyetin beyana dayalı olduğunu savunmaktır. ‘Kişi kendini nasıl hissediyorsa öyledir’, ‘kadın ya da erkek bedeninde doğmak önemli değildir, herkes cinsiyetini tercih edebilir, hatta cinsiyetsiz olabilir’ tezleri toplumsal cinsiyet ideolojisine aittir.

BEYANA DAYALI CİNSİYETİ KABUL EDİYOR MUSUNUZ?

Türkiye’nin en büyük LGBT derneği olan ve kapatılması gereken Kaos-GL, kendi sözlüğünde, toplumsal cinsiyeti şöyle tanımlamaktadır: Toplumsal önyargı haline gelmiş iki sabit cinsiyet kimliği düşüncesinin ötesine geçerek diğer cinsiyetleri ve cinsiyet kimliklerini de içeren bir kavramsallaştırmadır. Görüldüğü üzere, kadın ve erkek dışındaki cinsiyetlerden söz edilmekte, hatta kadın ve erkeği doğal cinsiyet olarak kabul etmenin toplumsal önyargı olduğundan bahsedilmektedir. LGBT hareketine rengini veren Kuir kuramcılara göre de; cinsiyet biyolojik olmadığı için akışkan ve değişkendir, sınırsız cinsel kimlik vardır.

AKP'YE 5 KRİTİK SORU

Bilim dışı ve ideolojik bir tanımlama olan toplumsal cinsiyeti, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarına sokan AK Parti Hükümetine soruyoruz:

  1. Batı’da 100’ün üzerinde toplumsal cinsiyet tanımlanıyor, hatta LGBT hareketi bu cinsiyetlerin pek çoğuna renkli flamalar tasarladı. Siz, beyana dayalı cinsiyeti kabul mu ediyorsunuz?
  2. ‘Gender’ kavramını kullandığınıza göre, kadın ve erkek dışındaki, doğal olmayan ve sahte cinsiyetleri TC kimlik kartına işleyecek misiniz? Eşcinsel, transseksüel, çok cinsiyetli, akışkan cinsiyetli, cinsiyetsiz vb. kimlik beyanlarını resmi belgeye geçirecek misiniz?
  3. ABD’de bazı eyaletler, kimlik kartlarındaki cinsiyet hanesinde kadın ve erkek dışında üçüncü bir seçeneği mümkün kılmaya başladı. Avrupa ülkelerinde kadın ve erkek dışındaki cinsiyetlerin kimlik kartlarına yazılması gerektiği tartışılıyor. ‘Gender’ kavramını tercih etmek, üçüncü cinsiyet tartışmalarına kapı aralamaktır. Bunu öngöremiyor musunuz?
  4. Pasaportlarda ‘sex’ yani doğal cinsiyet ifadesi kullanıldığı halde, kimlik kartlarında ‘gender’ yani toplumsal cinsiyetin tercih edilme sebebi nedir?
  5. İstanbul Sözleşmesi’nden çıktık. Peki, İstanbul Sözleşmesi’nden miras kavramları ne zaman terk edeceksiniz?