Vatandaş yoksullukla boğuşurken AKP'den etkinlik ve promosyona 19 milyon lira!

Vatandaş yoksullukla boğuşurken AKP'den etkinlik ve promosyona 19 milyon lira!

AKP’li İstanbul Beykoz Belediyesi, 2021 yılında yapacağı etkinlikler ve promosyon ürünleri için yaklaşık 19 milyon lira harcadığı ortaya çıktı. Çeşm-i Bülbül cam ürünleri, helyum balonu ve Bosna gezisi harcama kalemleri arasındaydı.

Pandemi nedeniyle bazı belediyeler ve kamu kurumları tasarruf uygulamasına gidip zorunlu olmayan ihaleleri iptal ederken, AKP'li İstanbul Beykoz Belediyesi, 2021 yılında yapacağı etkinlikler ve promosyon ürünleri için kesenin ağzını açtı.

Sözcü Gazetesi'nden Deniz Ayhan'ın haberine göre; Belediye, 2021 yılında yapacağı kültürel ve sanatsal etkinlikler, yurtiçi ve yurt dışı kültür gezileri için ihaleye çıktı. Belediye bu etkinlikler için 12 milyon 840 bin TL ödedi.

AKP'li belediye ilk olarak, 18 Kasım 2020'de ihaleye çıkarak tiyatro, konser, söyleşi, sergi organizasyonu, kokteyl, etkinlik elemanı, sunucu, sahne, ışık, ses, jeneratör, led ekran, gezi ve eğitim hizmetleri dahil etkinlikler için ihaleye çıktı. 11 Ocak 2021'de de 12 milyon 840 bin TL'ye bir reklam şirketi ile anlaşma imzaladı.


Belediyenin 12 milyon 840 bin TL'ye yaptıracağı etkinlikler arasında tasavvuf konserleri, sema ayini, “yetişkin oyunları, çocuk oyunları, gölge tiyatrosu, ilizyon gösterisi, palyaço, film gösterimleri, aralarında geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Doğan Cüceloğlu'nun olduğu Ender Saraç, Nihat Hatipoğlu, Mustafa Armağan gibi isimlerin söyleşileri, piknik organizasyonları, İstanbul'da vapur/tekne kiralayarak boğaz turu, Edirne, Konya, Ankara, Bilecik, Kapadokya, Safranbolu, Ahlat ve Çanakkale'ye gezi, 3 gün 4 gece Bosna'ya (25 kişi) gezi yer aldı. Kardeş belediyeler olan Mülhem, Mohaç, Prizren, Srebrenitsa, İskeçe'den gelen beşer kişinin yemekleri ve uçak biletleri dahil her türlü giderinin karşılanacağı açıklandı.

Öte yandan ilçede yapılacak etkinlikler için halı kaplama, ışıklı tabela, zincir ve papatya balon, tül süslemeleri, helyum gazlı balon, 200 vazo çiçek, 200 buket çiçek, 3 bin karanfil, 3 bin gül, kokteyl, irmik helvası, etli pilav, döner, lokma, pizza da bu etkinliklerin içerisinde yer aldı.


Belediye etkinliklerde dağıtılmak üzere 20 Ocak'ta sözleşme imzalayarak 6 milyon 407 bin TL'ye Çeşm-i Bülbül cam ürünleri; Çeşm-i Bülbül ibrik (1000 adet), Çeşm-i Bülbül kulplu vazo (50 adet), Çeşm'i  Bülbül Kana sürahi (150 adet), şerbetlik (150 adet) bakraç, seccade (5000 adet), ajanda, not defteri, fesleğen kutusu (10000 adet) flaş bellek, kalem, yağmurluk (5000), şapka (7500), tişört (5000 adet), şemsiye (1000 adet) ve bez çanta ile tela çanta satın aldı.

İhale şartnamesinde yer alan nota göre Çeşm-i Bülbül ürünleri ile ilgili şu bilgi verildi: “Çeşm-i Bülbül üretimi Sultan 3. Selim döneminde Beykoz cam atölyelerindeki çalışmalarda, renkli kristal çubukların belirli bir düzen içinde kristal kütlesine eklenerek döndürülmesi ve özel bir ustalıkla burulması ile ortaya çıkmıştır. Geleneksel üretim metodu ile üretilmesine devam edilmektedir.”

 

Beykoz Belediyesi'nden konu ile ilgili açıklama geldi. O açıklama şöyle:

Sözcü Gazetesi’nde 10 Mart’ta yayınlanan haber her zamanki gibi gerçek dışı iddialar içermektedir. 

SÖZCÜ: Toplam 19 milyon TL ödeme yapıldı.
GERÇEK: Böyle bir ödeme yapılmamıştır. 

SÖZCÜ: Çeşm-i Bülbül için 6,5 milyon TL ödeme yapıldı.
GERÇEK: Beykoz’un simgesi Çeşm-i Bülbül ve belirtilen hiçbir ürün için alım gerçekleşmemiş, bu yüzden ödeme yapılmamıştır.

SÖZCÜ: Tüm ihale promosyon ürünler için yapıldı.
GERÇEK: İhale dosyasının yarısından fazlası Beykoz Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezi’nde hizmet verecek yarı zamanlı eğitmenlerin ücretidir ve hak ediş oluşursa ödeme yapılacaktır.
 
SÖZCÜ: Yurtdışı gezisi yapılacak.
GERÇEK: Kardeş şehirlerle herhangi bir ortak proje veya tecrübe paylaşımı toplantısı planlanmamıştır. Bu işle ilgili hiçbir ödeme yapılmamıştır.
 
İhale, tüm süreçleri ile şeffaf ve rekabete açık şekilde gerçekleştirilmiştir. Sözcü’nün, gerçekleşmemiş işlere ödeme yapıldığını iddia etmesi ya bilgisizlikten ya da temsil edilen zihniyetin iş yapma anlayışı gereği herkesi kendi gibi sanma yanılgısından kaynaklanmaktadır.

İftirayı meslek ilkesi haline getiren Sözcü’nün kurumumuzu ilgilendiren iddialarda bizimle iletişime dahi geçmemesini halen şaşkınlıkla karşılıyoruz. Çünkü basın ahlakını hiçe saysalar da bir gün insan ahlakına uygun davranacaklarını ümit ediyoruz.