Ve seçim sahaya indi… İşte CHP farkı...

Ve seçim sahaya indi… İşte CHP farkı...

Habertürk yazarı Sarıkaya, bu seçimin bir vaat seçimi değil, sistem değişikliğine devam edip etmeme konusunda son mühür olacağını belirtti. CHP’nin bunu gördüğünü, seçim bildirgesini vaatlerin yanında vizyoner bir zemine de oturtma gayreti gösterdiğini ifade eden Sarıkaya’ya göre, CHP’nin bildirgesi için söylenecek tek cümle, ‘Günün ruhuna uygun’ olduğu…

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bu seçimde vaatlerin çok daha ağırlıkta olduğunu belirterek, “Toplumu en iyi okuyan sosyologlardan olan Prof. Dr. Sencer Ayata’nın da dikkat çektiği gibi, bu seçim vaat seçimi değil. Çünkü, Türkiye’nin sistem değişikliğine devam edip etmeyeceğine son mührün vurulacağı seçim olacak” dedi. Sarıkaya, “CHP bunu görmüş olacak ki seçim bildirgesini vaatlerin yanında vizyoner bir zemine de oturtma gayreti göstermiş...” ifadelerini kullandı.

Muharrem Sarıkaya, ‘Sistem mi vaat mi?’ başlıklı yazısında, partilerin beyannamelerinin de ortaya koyduğu gibi bu seçimin ekonomi ve demokrasi olarak ikili ana aksının bulunduğunu kaydetti. Hedef kitlenin ise ortadirek diye adlandırılan kısım ile gençler ve Kürtler olduğunu ifade eden Sarıkaya, partilerin beyannamelerinin de bunu gösterdiğini yazdı. Sarıkaya, şunları kaydetti:

‘VAATLER AĞIRLIKTA AMA UNUTULAN NOKTA…’

“Dikkat çeken ise bu seçimde vaatlerin çok daha ağırlıkta olması...

Ancak unutulan bir nokta var... Toplumu en iyi okuyan sosyologlardan olan Prof. Dr. Sencer Ayata’nın da dünkü sohbetimizde dikkat çektiği gibi, bu seçim vaat seçimi değil.

Çünkü, Türkiye’nin sistem değişikliğine devam edip etmeyeceğine son mührün vurulacağı seçim olacak. Yürütme iktidarı ile yasama iktidarının nasıl şekilleneceğini de bu sandık belirleyecek.

Ayrıca seçim sonrası da ekonominin bugünkü durumu devam edeceğine göre vaatlerin bir önemi kalmayacak...

İster 3600 gösterge denilsin, ister 2 bin 200 lira asgari ücret, ister vergisiz asgari ücret... Bugün verilenler yarın bitecek, hatta kesinti yapılacak dönemin kapısı çok daha çabuk açılacak.

CHP’NİN YOLU

CHP bunu görmüş olacak ki seçim bildirgesini vaatlerin yanında vizyoner bir zemine de oturtma gayreti göstermiş...

Oluşumuna büyük katkı verdiği Millet İttifakı’na da uygun bir seçim bildirgesi çıkarmış.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun söylemi de buna uygun bir zemine oturtulmuş.

‘MUHAMMED VE ÖKKEŞ’

Bunun en iyi örneği de işsizlikten çocuğunu okula gönderemeyen kişi isimlerini seçerken, daha çok muhafazakâr ve milliyetçi kesimde kullanılan “Muhammed ve Ökkeş” isimlerini tercih etmesiydi.

Bunun ötesindekiler de merhum Ecevit, Özal, Demirel ve Erbakan’ın projelerini andırıyordu. Anadolu Kalkınma Kuşakları, Ecevit’in “Köy-Kent” projesinin modernleştirilmiş haliydi.

Giresun fındığını işleyecek fabrika parçalarının Konya, Diyarbakır gibi dağınık kentlerde yapılanması ise Erbakan’ın “ağır sanayi” hamlesini çağrıştırdı.

“Türkiye’ye çağ atlatacağız” cümlesini de 1983’te Özal söylemişti. Köylü ve esnafa yönelik projeler ise Demirel’in 1991’de iktidara gelirken söylediklerini anımsatıyordu.

CHP’NİN BEYANNAMESİ İYİ PLANLANMIŞ

Vaatler bir kenara konulursa CHP’nin seçim beyannamesi iyi planlanmış... Özellikle dış politikaya ilişkin bölüm, herkesin anlayacağı bir dilde kaleme alınmış.

Kürt sorununun çözümüne dönük ise 2011’den bu yana sergilediği tutumunu korumuş, bir adım ötesine gitmemiş.

CHP’nin dünkü seçim bildirgesi için söylenecek tek cümle şu olabilir:

“Günün ruhuna uygun...”

MHP ise ağırlıkla yoksul ve sıkıntılı kesimleri hedef aldı; vaatlerin ağırlıkla yoğunlaştırıldığı bir seçim bildirgesiyle çıktı.

Seçim dün itibarıyla sahaya da indi...”