Vize krizinin merkezindeki isim Metin Topuz narkotik operasyonunda!

Vize krizinin merkezindeki isim Metin Topuz narkotik operasyonunda!

ABD Konsolosluğu'ndan çalışan ve FETÖ bağlantılı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından vize krizinin başladığı Metin Topuz'un 1996 yılında 'Hurşit Han' adı ile düzenlenen uyuşturucu operasyonunda çekilmiş fotoğrafı ortaya çıktı.

Gözaltına alınmasının ardından ABD ile vize krizi yaşanan konsolosluk çalışanı Metin Topuz’un 1996 yılında İstanbul polisi ile katıldığı uyuşturucu operasyonundaki görüntüsü ortaya çıktı.

ABD Başkonsolosluğu çalışanı Topuz’un ABD Uyuşturucu İle Müdacele Dairesi’nin (DEA) İstanbul Emniyeti narkotik irtibat görevlisi olduğu ortaya çıkmıştı.

Cumhuriyet gazetesinden Yavuz Karakoç’un haberine göre, polis muhabiri Önder Şuşoğlu ABD ile Türkiye arasında vize krizine neden olan Metin Topuz’un 1996 yılında İstanbul’da katıldığı ve 750 kg uyuşturucunun ele geçirildiği Hurşit Han operasyonunda çekilen fotoğrafını paylaştı.

O dönem polis muhabiri Emrullah Erdinç’in çektiği fotoğrafta Metin Topuz DEA yeleği ile ele geçirilen uyuşturucuların başında duruyor. Yanında da dönemin narkotik ve İnterpol şube müdürleri, gazeteciler ve görevli polisler var.

HURŞİT HAN OPERASYONU NEDİR?

Pakistan’dan Türkiye’ye 750 kilogram bazmorfin getirdikleri iddiasıyla uyuşturucu kaçakçısı Hurşit Han’ın da aralarında bulunduğu 15 kişi uyuşturucu ile birlikte yakalandı. Sanıkların 9’u 6 yıl 8 ay ile 30 yıl 8 ay arasında çeşitli ağır hapis cezalarına çarptırıldı. Uyuşturucu yüklü kamyon Horasan’da yakalanmıştı

Sanıklardan Hurşit Han ve Şükrü Han’ın, 1995 yılının Temmuz ayında Pakistan uyruklu Hacı İbrahim ile Türkiye’ye İran üzerinden bazmorfin getirmek için anlaşmış, taşıma işini de TIR şirketi bulunan Şevket, Şükrü ve İdris Çağırtekin’in kilogramı 700 mark karşılığında üstlenmişti. Sakarya’daki çiftlik evine getirilmesi planlanan TIR, Horasan’da yakalanmıştı.