Yapılacak ilk zam belli oldu! Yüzde 40 ile yarın başlıyor

Yapılacak ilk zam belli oldu! Yüzde 40 ile yarın başlıyor

Yarından itibaren gelecek ilk zam ortaya çıktı. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) alt limit fiyatlarına, yüzde 40 zam yapıldı.

1 Nisan'da Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) alt limit fiyatlarında yüzde 75'lik bir artış yaşandı. Bankacılık sektörü kaynaklarının aktardığına göre, HGS ücretlerinde temmuz ayında yüzde 40'lık bir zam daha bekleniyor.

631c7d78381b62-70799893.jpg

HGS ALT LİMİT FİYATINA ZAM GELİYOR

Yeniçağ'daki habere göre HGS'de uygulanan alt limit fiyatlarına, yerel seçimlerden önce yüzde 75 oranında bir artış yapıldığı bildirildi. İlk olarak yılın başlarında 100 TL olarak belirlenen alt limit, 3 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere 175 TL'ye çıkarıldı. Temmuz ayında gerçekleşen zamlar sonrasında, bu limitin tekrar güncelleneceği yönünde iddialar ortaya atıldı.

YÜKLEME MİKTARI NE KADAR OLACAK?

Bankaların mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştirilen HGS yüklemeleri, kullanıcıların otoyol ve köprü geçişlerinde herhangi bir aksaklık yaşamamalarını sağlamak amacıyla önem arz etmektedir. Bu kapsamda, özel bankalara gönderilen talimatlar doğrultusunda, müşterilere yönelik bilgilendirme sürecinin bu hafta içinde başlatılması bekleniyor. Ayrıca, 1. sınıf HGS kullanıcılarının geçişlerde bakiye sorunu ile karşılaşmamaları için otomatik yükleme miktarının 245 TL'ye çıkarılması planlanmaktadır.

resized-68575-7f6a382c2021hgsucretinekadar.jpg

Türkiye'de elektrik fiyatlarına getirilen yüzde 38 oranındaki artışın ardından, doğalgaz fiyatlarının da benzer bir yükseliş göstereceği bildirildi. Temmuz ayı itibarıyla Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) yaşanan artış, akaryakıt, sigara ve alkol ürünlerinin fiyatlarında otomatik olarak artışa yol açtı. Ekonomi uzmanları, bu zamların, ülkenin enflasyonu düşürme hedefiyle bağdaşmadığını vurgulayarak, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya kalabileceğini öngördü.