Yaşar Güler 15 Temmuz'da başından geçenleri ilk kez anlattı

Yaşar Güler 15 Temmuz'da başından geçenleri ilk kez anlattı

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 15 Temmuz'da yaşadıklarını ilk defa anlattı. Güler, "'Yat' emrine uymayınca hepsi üzerime çullandı" diye konuştu.

15 Temmuz Fethullahçı örgütün darbe girişiminin ardından tam 8 yıl geçti. Dönemin Genelkurmay 2'inci Başkanı olan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, o gece neler yaşadığını anlattı.

91758.jpg

Dönemin Genelkurmay 2'inci Başkanı olan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 15 Temmuz'da yaşadıklarını Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu'na anlattı.

"HEPSİ ÜZERİME ÇULLANDI"

Saat 21.25 civarında makam odasına büyük bir bağırış ve çağırışla yüzleri maskeli, kıyafetlerinden özel kuvvetler mensubu olduğunu anladığı 10-12 kadar darbeci askerin girdiğini söyleyen Bakan Güler, "'Yat' emrine uymayıp bir tanesini yere fırlatınca hepsi üzerime çullandı ve boğuşma yaşandı. Türk askerinin, düşman askerine dahi yapmayacağı muamele ile karşılaştım" dedi.

57bc4e150f2544294c6e9818.webp

"BENİ ZORLA ARACA BİNDİRDİLER"

Odasında elleri kelepçeli bir şekilde beklerken, emir subayının sivil kıyafetle içeri girdiğini belirten Güler, "Gözlerimi ve ellerimi bağlayarak beni zorla bir araca bindirdiler. Kısa süre sonra, aracın önünde oturan kişinin 'Kapıyı aç, ateş ederim!' diye bağırması üzerine sesinden emir subayım olduğunu ve nizamiyeye geldiğimizi anladım.

"HAİN EMİR SUBAYIM ÖLDÜ"

Karşılıklı bağrışmalar sonrası birkaç el ateş sesi geldi. Hain emir subayım öldü. Odamdan beni sürükleyerek çıkardıkları zaman personelden biri nizamiyeyi arayarak, 'Yaşar Paşa'yı kaçırıyorlar, sakın çıkarmayın' demiş. Genelkurmay Muhafız Tabur Komutanı Yarbayımız; aracın kaputuna yatarak çıkmasına müsaade etmeyeceğini söyledi. Hain emir subayı, kahraman yarbayımızı ateş ederek ağır yaraladı. Bunu gören Muhafız Taburu'ndan üsteğmen evladımız hain emir subayını vurarak öldürdü. O gece beni infaz etmekle görevlendirilen emir subayının öldürülmesi kırılma noktalarından birisiydi" ifadelerini kullandı.

raw-15-temmuzda-orgeneral-yasar-guler-karargahtan-cikarilirken-catisma-cikmis-967447812.jpg

"GECE BOYU ELLERİM VE GÖZLERİM BAĞLI KALDIM"

'Bir müddet bekledikten sonra helikopterle bilmediğim bir yere götürüldüm. Odaya hapsedildim. F-16'ların seslerini duydum. Darbecilerin merkezi Akıncı Üssü'nde olduğumuzu anladım" diyen Güler, "Gece boyu bir odada ellerim ve gözlerim bağlı kaldım. Bütün ömür boyu yaşadıklarımı gün gün, saat saat hepsini yaşayarak sabahı getirdim. İnsani hiçbir muamele yoktu. Sabaha karşı bomba seslerini duydum. Hainler uçakları bir daha kaldıramasınlar diye bizimkilerin Akıncı Üssü'nün pistini bombaladıklarını düşündüm' şeklinde konuştu.