Yayımlanan son anket bütün dengeleri alt üst etti: Hangi parti kaçıncı sıraya geriledi?

Yayımlanan son anket bütün dengeleri alt üst etti: Hangi parti kaçıncı sıraya geriledi?

Avrasya Araştırma’nın son anketine göre AK Parti yüzde 34.8, MHP yüzde 7 oy alıyor. Araştırmada Millet İttifakı’nın oy oranı yüzde 40 olurken HDP yüzde 9.1’de olduğu saptanıyor.

Avrasya araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, son yaptıkları anketin sonuçlarını Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Ankette Muharrem İnce’nin başında olduğu Memleket Hareketi ile Mustafa Sarıgül’ün Türkiye Değişim Partisi’nin (TDP) toplam oy oranı yüzde 3 gözüküyor. 


 
Kemal Özkiraz’ın verdiği bilgiler şöyle: 

 Anketlerimizde Deva ve Gelecek partilerine daha sıklıkla olmakla birlikte Memleket hareketi/TDP gibi partilerin seçmelerine de rastlamaya başladık. Bu ayki anketimizde ise partilerin ismini ve liderlerin isimlerini sayarak hangi partiye oy verirsiniz dedik. 

 Bu şekilde sorduğumuzda kararsızlar ve başat partilerde az miktarda da olsa düşüş oldugunu, /SP/Deva/Gelecek/BBP/Vatan/YRP (Yeniden Refah Partisi) TDP ve Memleket Hareketi’nin oylarının daha görünür olduğunu fark ettik. Bu da bize teşkilatı olan partilerin az çok bir oy alacağını gösteriyor.

Bu az / çok oy sonuca tesir eder mi? Ben iki taraf için de etkinin eşit olacağını düşünmüyorum. İktidardan ayrılanlar ideolojik bir söylem geliştirdi. Ama muhalefetten ayrılanların seçilebilir bir ideolojik söylem geliştiremediler.


 
Şubat ayı sonuçlarımız şöyle:
AKP 34.8

CHP 26.2

İYİP 13.1

HDP 9.1


 
MHP 7

Gelecek 2.7

Deva 2.5

TDP 1.6

Memleket Hareketi 1.5

SP 0.7

YRP 0.4

BBP 0.2

 Vatan 0.2

*2.5 den az olanlar, hata payımız içinde olduğu için yüksek sapmalar gosterebilir.

İttifaklara bakacak olursak durum şöyle.
AKP+MHP+BBP= 42.0

CHP+İYİP+SP=40.0

Deva+Gelecek=5.2

HDP=9.1

İnce(MH)+TDP+Vatan+YRP=3.7