Yeneroğlu'ndan karakolda ölüm eleştirisi: "Sıfır tolerans politikasına derhal dönülmelidir"

Yeneroğlu'ndan karakolda ölüm eleştirisi: "Sıfır tolerans politikasına derhal dönülmelidir"

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Birol Yıldırım’ın Esenyurt Polis Karakolu’nda hayatını kaybetmesini eleştirdi.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Birol Yıldırım’ın Esenyurt Polis Karakolu’nda hayatını kaybetmesini eleştirdi.

Yeneroğlu’nun yazılı açıklaması şöyle:

"KARAKOLDA BULUNAN POLİSLERİN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMALARI GEREKMEKTE"

"Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü açıklansa da olay anında karakolda bulunan polislerin, tanık yerine şüpheli olarak ifadelerin alınması, soruşturmanın selameti için görevden uzaklaştırılmaları ve olayın tam olarak aydınlığa kavuşması amacıyla disiplin süreçlerinin de bir an önce başlatılması gerekmektedir. Öte yandan Birol Yıldırım’ın Adli Tıp Raporu’nun bir an önce hazırlanması oldukça önemlidir.

"ORANTISIZ GÜÇ KULLANIMI, ŞİDDETE TEŞVİK EDEN SÖYLEMLERİN DOĞAL SONUCU"

Ülkemizde artan bir biçimde polislerin orantısız güç kullanımına ve usulüne uygun olarak gözaltı sürecini yürütmemesine dair pek çok haber kamuoyuna yansımakta, buna dair görüntüler de medyaya yansımaktadır. Bu durum muhakkak ki İçişleri Bakanı’nın şiddete teşvik eden söylem ve uygulamalarının doğal bir sonucudur.

"SIFIR TOLERANS POLİTİKASINA DERHAL DÖNÜLMELİDİR"

Bu minvalde, artan orantısız güç kullanımının önüne geçilmesi hem cezai hem de idari süreçlerin etkin ve hızlı bir şekilde işletilmesi gerekmekte, benimsenen cezasızlık politikasına son verilerek, işkence ve kötü muamele yasağına sıfır tolerans politikasına derhal dönülmelidir.

Ayrıca işkence ve kötü muamele yasağına aykırılık halinde faillere caydırıcı yaptırımlar uygulanması insan haklarına saygılı bir devletin en asgari gereğidir. Yaşanan vahim olay nedeniyle hayatını kaybeden Birol Yıldırım’ın ailesine başsağlığı diler, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız."