Yeni Bakan Nureddin Nebati'nin arşivi açıldı

Yeni Bakan Nureddin Nebati'nin arşivi açıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa etti. Gece yarısı yerine yardımcısı, Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'a yakınlığı ile bilinen Nureddin Nebati atandı. Nebati'nin arşivini CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat açtı.

  Bir süredir istifa edeceği konuşulan Lütfi Elvan, dün gece saatlerinde görevinden ayrıldı. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla yerine bakan yardımcısı olarak görev yapan ve Berat Albayrak'a yakınlığı ile bilinen Nureddin Nebati atandı. 

 İSTİFASI BEKLENİYORDU

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Elvan'ın istifası bir süredir bekleniyordu. Elvan, 17 Kasım'da Erdoğan'ın AKP grubunda yaptığı konuşmayı alkışlamadığı fotoğrafla gündeme gelmişti. Konuşmasında, "Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusur bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam." diyen Erdoğan'ın Elvan'ı işaret ettiği öne sürülmüştü. Bu görüntülerden kısa süre sonra istifa eden Elvan'ın yerine ise Nebati atandı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat Nebati'nin arşivini açtı. Bakan Nebati'nin arşivinden çift maaş, FETÖ, dernek ve vakıflar olmak üzere neler neler çıktı. 

 TÜRK TELEKOM'DAN MAAŞ

"Çiçeği burnunda bakanımız Nureddin Nebati'nin, nurtopu gibi ikinci maaşı varmış." diyen Karabat, "Siz tahmin etmeden söyleyeyim; Türk Telekom'dan... 
Durun daha bitmedi. Şayet 'Şahsım'ın atadığı bir kişinin CV'si bu kadar hafif kalabilir mi?" diye sordu  

 'VAKIF DEĞİL RESMEN AİLE ŞİRKETİ'

Karabat, "Nureddin Nebati'nin yönetim kurulu başkanı olduğu "Ümmetin Temsilcileri Vakfı" vakıf değil resmen aile şirketi!" ifadelerini kullandı. 

 'BAKANIN KUVVETLİ CV'SİNİN OLMAZSA OLMAZI'
Nebati'nin FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in ziyaret ettiği fotoğrafı paylaşan Karabat, "Bu fotoğraf ise yeni bakanın kuvvetli CV'sinin olmazsa olmazı..." yorumunda bulundu. 

 ENSAR VAKFI İLE ARASI İYİ

Taviz ve tecavüz haberleri ile gündeme gelen Ensar Vakfı ile yeni Bakan Nebati'nin arasının iyi olduğunu belirten Karabat, "Aynı zamanda yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin, adı "45 çocuğa tecavüz" ile  anılan Ensar Vakfı ile arası iyidir" diye yazdı. 

 TÜGVA ÜYESİ

Karabat, "Talihsizlik o ki yeni bakan İBB'nin taşınmazlarına çöken, bu alanlar üzerinden rant sağlayan, devletin kadrolarına usulsüz şekilde yuvalanan TÜGVA'ya da üye olmuş" bilgisini paylaştı. 

 'DAMAT RUHEN ARAMIZDA'

Uzun süredir ortalıklarda gözükmeyen Berat Albayrak'ın geçtiğimiz aylarda Süleymanye'de bir kuru fasulyecide çekilmiş bir fotoğrafı ortaya çıkmıştı. Karabat, o fotoğrafı paylaşarak, "Bazıları "damat geri dönecek" diyordu. Belki damat bedenen geri dönmedi ama, ruhen aramızda" değerlendirmesini yaptı.